Da li je naplata naknade za obradu kredita u skladu sa zakonom?

Izvor: RTS, 19.Maj.2017, 19:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je naplata naknade za obradu kredita u skladu sa zakonom?

Viši sud u Somboru dva puta je presudio da naplata naknade za obradu kredita nije u skladu sa zakonom i da banke moraju da vrate novac klijentima, uz kamatu. Ipak, Udruženje banaka i Narodna banka Srbije kažu da banke rade po zakonu. Istovremeno, Narodna banka poziva pravosuđe na saradnju u slučaju "Dajners".
U slučaju "Dajners kluba Beograd", čiji je račun od pre dve nedelje u blokadi, više se ne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << govori o sumnji već o činjenici da su falsifikovali dokumenta, kaže guvernerka Jorgovanka Tanaković, i to ne samo prilikom prodaje kompanije Erste kardu, već i početkom 2016. kada ih je Narodna banka registrovala kao platnu instituciju.

"Narodna banka Srbije će dati sve od sebe da će onima koji su verovali da postoje savršene pljačke pokazati da savršena pljačka ne postoji. Očekujemo podršku, vi razumite i kao pritisak na pravosudne organe, da nam pomognu da sada jednom stavimo tačku na kompromitovanje finansijske industrije", kaže guvernerka Jorgovanka Tanaković. 
A da li bi banke mogla da kompromituje odluka Višeg suda u Somboru? U dva slučaja je presudio da su banke mimo zakona naplatile naknadu za obradu kredita, tačnije, sudu nisu dostavile dokumenta na osnovu kojih troškova određuju procenat te naknade. 
"Zakonito je postupanje banke zato što banke po zakonu imaju pravo da naplaćuju tu vrstu usluga ako su je ugovorile i o tome obavestile građane. Ja ću se s teškom mukom uzdržati da ne komentarišem jedno iskustvo NBS i jednog od sudova koji je doneo čak presudu, rešenje u postupku koji nije ni bio vođen", kaže guvernerka.
"Našim građanima preporučujemo, to je bezbroj puta rečeno, kad odete u banku postavite samo dva pitanja: šta ja plaćam i koliko to košta, i biće dovoljno da se građani dobro raspitaju, pročitaju, to važi i za banke", kaže Veroljub Dugalić iz Udruženje banaka Srbije.
Ipak, u Udruženju "Efektiva" tvrde da su banke, mimo zakona, za naknade uzele nekoliko desetina miliona evra od klijenata.
"Niko ne spori pravo banci da ona kroz kamatu naplaćuje troškove koje ima, ali taj trošak mora da bude u kamati, a ne kroz razne fantomske provizije koje zakon ne priznaje. Mi smo dali preporuku prvenstveno članovima Udruženja i svim ostalima da tužbama potražuju novac nazad. To jeste jedini put u ovom trenutku", kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva".
Iako se bankari ne plaše tužbi, podsećaju da Viši sud nije i jedini. Ako se presude umnože, najavljuju, obratiće se višim sudskim instancama. 

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

"Mnogo puta smo dali odgovor, ima sve na sajtu"

Izvor: B92, 20.Maj.2017, 15:20

Beograd -- Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković nije želela da komentariše presudu suda u Somboru...Tom presudom je osporena bankarska naplata naknade za obradu kredita i jednoj banci nalozeno da vrati klijentu naplaćenu naknadu po tom osnovu, a Tabakovićeva je rekla da NBS "nastavlja...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.