Da li je Beograd najjeftiniji?

Izvor: B92, 10.Feb.2009, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je Beograd najjeftiniji?

Beograd -- Istraživanje koje pokazuje da je Beograd najjeftiniji grad u regionu, izazvao je sumnju u vernost objavljenih podataka i u metodologiju istraživanja.

U prvim reakcijama je istaknuto da je istraživanje nije uzelo u obzir kursne razlike, ali ni plate u posmatranim gradovima, jer je subjektivni osećaj građana da su cene u Beogradu, suprotno objavljenim rezultatima, jedne od najviših u regionu.

Ekonomista Aleksandar Stevanović smatra da je istraživanje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sporno iz nekoliko razloga, pre svega zbog toga što je rađeno na veoma malom uzorku, a i zbog toga što nije objavljeno ko ga je naručio.

„Kada istražujete cene 28 roba možete da dođete do zalključka da je Beograd i najskuplji i najjeftiniji i ubedljivo najskuplji i ubedljivo najjeftiniji. Nemamo baš podataka o metodologiji da bismo znali da li je valjano urađeno, pogotovo što na taj način ne možete da imate nikakve definitivne zaključke", kaže Stevanović.

On ističe da bi Savez ekonomista Srbije moralo da objavi ko je naručio istraživanje, koje je, kako je dodao, pompezno medijski propraćeno i deluje kao da je više uloženo u marketing istraživanja nego u samo istraživanje.

Koautor istraživanja Saveza ekonomista Srbije Dragan Lončar, međutim, za B92 je kazao da je poređenje vršeno izborom 28 osnovnih životnih namirnica sa najvećim učešćem u prosečnoj kupovini u svih osam gradova.

Kako dodaje, kao cena proizvoda uzimana je prosečna vrednost dobijena sabiranjem najjeftinije, najskuplje i cene proizvoda koji zauzima dominantno mesto na polici i deljenjem sa tri.

Cene su prikupljane u lokalnoj valuti na taj dan, a zatim konvertovane u evro po srednjem kursu centralnih banaka.

Lončar tvrdi da se radi o realnim cenama,a da je istraživanje rađeno bez statističkog i ekonometrijskog modeliranja, već su samo sabrane vrednosti pojedinačnih proizvoda i dobijena cena korpe proizvoda.

On je kazao da je to istraživanje rađeno u sklopu Kopaonik biznis foruma koji će biti održan u martu.

Prema juče objavljenomistraživanju, Beograd je među najjeftinijim gradovima u cenama mleka, jogurta, pilećeg mesa, tunjevine, soka od jabuke, piva, banana, smrznutog graška, belog hleba, makarona, crvenog krompira, brašna, ulja, pampers pelena, pasti za zube.

Analizirano je 28 proizvoda u osam glavnih gradova regiona - Beograd, Ljubljana, Sarajevo, Budimpešta, Podgorica, Sofija, Zagreb i Bukurešt i to u objektima minimarketa, supermarketa, hipermarketa i velikih diskonta na dan 24. januar 2009. godine.

Predsednik Pokreta potrošača Beograda Petar Bogosavljević ocenio je danas da je istraživanje koje pokazuje da je hrana u Beogradu jeftinija od drugih gradova u regionu, nepotpuno jer nisu uključne prosečne plate građana.

"Potrebno je uključiti i podatak o primanjima stanovništva, odnosno kako živi prosečan građanin Beograda i do toga se mora doći kroz ozbiljnija istraživanja", rekao je Bogosavljević.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.