DOGOVOR JOŠ DALEKO: Niže plate i otpuštanje radnika ako se ZABRANI RAD NEDELJOM?

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Nov.2019, 13:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DOGOVOR JOŠ DALEKO: Niže plate i otpuštanje radnika ako se ZABRANI RAD NEDELJOM?

Trgovci vikendom imaju najveći pazar

Pad prometa u trgovini, smanjenje plata ili otpuštanje radnika, kao i nezadovoljstvo potrošača bile bi neke od mogućih negativnih posledica ukoliko bi se u Srbiji zabranio rad nedeljom i praznicima, upozoravaju iz Ministarstva trgovine.

S time se slažu i trgovci, kojima je vikend, kažu, izuzetno značajan za posao, jer je veliki deo ukupnog pazara rezervisan upravo za te dane. I kupci su, kažu, opušteniji kada imaju slobodan >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << dan bez obaveza, pa sem što imaju više vremena za kupovinu, lakše se hvataju i za novčanik.

Ipak, ukoliko bi se kojim slučajem dogodilo da dođe do dogovora trgovaca o neradnom danu, oko 200.000 radnika u Srbiji moglo bi da se nada slobodnom danu.

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata i Savez samostalnih sindikata Srbije podneli su pre nekoliko dana predlog Ministarstvu trgovine da se nedeljom i praznikom zabrani rad u prodavnicama kako bi se na ovakav način unapredio kvalitet života radnika.

- Kada su ovako velike promene u pitanju, potrebno je vreme, a problem je složen. Ipak, veliki broj trgovaca i poslodavaca podržava ovaj naš predlog. Očekujemo i zvanične razgovore sa predstavnicima države. Mislim da kad-tad mora da dođe do toga da se nedelja proglasi neradnim danom. To bi značilo slobodan dan za oko 200.000 radnika - smatra Ranka Savić, predsednica ASNS.

I Žarko Malinović, sekretar Udruženja za trgovinu u Privrednoj komori Srbije, kaže da je grupacija trgovaca prehrambenom robom, koja okuplja i velike trgovinske lance, ovo pitanje otvarala nekoliko puta.

- Nismo došli do dogovora. Ipak, neki veliki trgovci se čak zalažu za ukidanje rada nedeljom. Ono što se u svemu tome javlja kao problem jesu tržni centri, jer oni imaju i ugostiteljske objekte i zabavne sadržaje, pa se postavlja pitanje kako bi se to rešilo. U trgovini je jedan od glavnih problema nedostatak radne snage, a jedna od mera koja bi to rešila jeste i ukidanje rada nedeljom, to bi relaksiralo radnu snagu. Mi intenzivno razgovaramo sa trgovcima i mnogi među njima misle da bi to dalo rezultate. Ovo ostaje otvoreno pitanje i mi ćemo o tome ozbiljno razgovarati - zaključuje Malinović.

I predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da poslodavci nemaju ništa protiv toga da se zakonski zabrani rad nedeljom u trgovinama širom Srbije, ali ako se ova odluka donese, ne sme biti izuzetaka.

- Unija će podržati ovaj zakon, ali samo pod uslovom da on podjednako važi za sve koji se bave trgovinom na malo. U prevodu, to ne sme da se odnosi samo na male trgovinske radnje i butike, već i na velike trgovinske lance i tržne centre. Jer ako bismo tržnim centrima i velikim trgovinskim lancima dozvolili da rade nedeljom, tako bi se stvorila nelojalna konkurencija. Inače, poslodavci nemaju problem da iz nekih drugih ekonomskih ili finansijskih razloga ne podrže ovaj zakon. Dokazano je da promet jedne prodavnice ne zavisi od njenog radnog vremena, već od kupovne moći stanovništva. Onaj ko ima pare i hoće nešto da kupi naći će vreme za to. Dakle, ako prodavnica ne radi nedeljom, ljudi će samo više kupovati subotom - kaže Atanacković.

Prema njegovim rečima, samo u trgovinama je i moguće zabraniti rad nedeljom i ovo sigurno neće biti primenjivano u nekim drugim delatnostima (vojska, policija, bolnice, javni prevoz, dežurne službe za hitne intervencije....).

Pokušano je da se dobije odgovor i od tržnih centara kako gledaju na odluku o zabrani rada vikendom, ali niko se nije oglasio po ovom pitanju.

Iz Ministarstva trgovine nedavno su poručili da će "rado prihvatiti poziv da razgovaraju o toj temi", kao i da bi u to trebalo da budu uključeni Privredna komora Srbije, ministarstva, NALED, udruženja trgovaca, poslodavaca i potrošača.

- Mislimo da bi to trebalo prepustiti tržištu. Trgovci samostalno određuju radno vreme, a izuzetno se to može učiniti na način i pod uslovima propisanim zakonom - naveo je Željko Rakić, načelnik odeljenja za trgovinu Ministarstva trgovine. - Tako je to uređeno i u drugim državama, gde postoje zakoni o zabrani rada nedeljom. Mnogi su pitali zašto ovo ne bi bilo primenljivo na ugostiteljske radnje jer se i one na neki način bave trgovinom, ali to se ne radi jer svi žele da razvijaju turizam. Ni u tržnim centrima ne bi se, recimo, nedeljom zatvarali bioskopi, restorani ili kafei, već samo prodavnice. Najprostije rečeno, ukoliko se ovaj zakon bude usvojio, tržni centri bi nedeljom služili samo za zabavu.

Mnoge države Evropske unije ograničile su rad nedeljom. Pravila su najstroža u Austriji, gde je potpuno zabranjeno raditi poslednjeg dana u sedmici. Uz Grčku i Austriju, i Belgija, Kipar, Češka, Francuska, Nemačka, Mađarska, Island, Luksemburg, Holandija, Španija, Poljska i Velika Britanija imaju jasna pravila o tome ko može, a ko ne može da radi nedeljom.

Zakonom je propisano da su nedelje radne za sve sedam puta u toku godine.

Tako stanovnici Grčke u kupovinu mogu dve nedelje pre Božića, svake prve nedelje u vreme rasprodaja - što su ukupno četiri dana - a radnje su otvorene i u nedelju pre Uskrsa.

U Italiji se planira uvođenje zabrane, a to je bilo i jedno od ovogodišnjih predizbornih obećanja. Ekonomisti su izračunali da bi takva odluka zemlju mogla da košta više od deset milijardi evra.

Ostale članice EU uglavnom ne ograničavaju radno vreme.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.