Četiri dinara muškarcu, jedan ženi: Da li su žene diskriminisane u osnivanju preduzeća?

Izvor: SrbijaDanas.com, 04.Avg.2019, 11:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Četiri dinara muškarcu, jedan ženi: Da li su žene diskriminisane u osnivanju preduzeća?

Izveštaj NALED-a u okviru projekta "Rodna analiza ekonomskih programa i finansijskih mera u Srbiji

Među preduzećima koja dobijaju sredstva na konkursima za podršku razvoju biznisa tek je svako peto u vlasništvu žena. Ili drugim rečima, na pet uloženih dinara u podsticaje, svega dinar dobije žena preduzetnik.

Aleksandra Miletić iz Kancelarije UN Women u Srbiji objašnjava da su proučavali konkurse koje je Razvojna agencija Srbije raspisivala od 2016. do 2017. >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << godine, kako bi dobili što preciznije informacije kako je došlo do nejednakosti.

Iako su žene vlasnice 31 odsto preduzeća, kada je u pitanju dodela sredstava, šanse su svega 20 odsto da će ih one dobiti.

- Kod raspisivanja, postoji neposredna diskriminacija u samim pozivima, odnosno često se u konkursima podržavaju sektori kao što su prerađivačke aktivnosti ili proizvodnja, gde je manje žena, jer su one uglavnom u sektoru usluga - navodi Miletićeva.

Četiri dinara muškarcu, jedan ženi >> #rtsvesti https://t.co/KlJKOz65mI

— RTS Vesti (@RTS_Vesti) August 3, 2019

Veće šanse da dobiju sredstva preko konkursa imaju veća privredna društva, koja imaju veći kapital i više zaposlenih, dok žene uglavnom imaju preduzetničke radnje. Često se, ističe Miletićeva, traže sredstva za obezbeđenje, neka nekretnina u vlasništvu, što žene često nemaju.

Na pitanje ima li razlike između pristupa podsticajnim sredstvima u Beogradu i manjim gradovima, Miletićeva je rekla da u prestonici možda postoji bolji pristup nekim informacijama ili uslugama, ali da, kada je reč o konkursima, razlike nema.

Ipak, ističe da ne teba zaboraviti da nadležne institucije i agencije daju i nefinansijske podsticaje, poput pomoći pri izradi biznis planova, ili marketinških planova. Ovo istraživanje je namenjeno donosiocima odluka, institucijama i svima koji kreiraju politike.

Miletićeva navodi da je potrebna bolja veza između strateških dokumenata i konkursa koji se kasnije sprovode, kao i bolji sistem motnitoringa – ne samo kako se troše sredstva, već da se vide i efekti samih konkursa.

IZVOR ŽIVOTA ZA 100 MILIONA LJUDI: Ovo je najvažnija reka na svetu, a zbog nje bi moglo da zarati 11 država (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.