Banke žele da ulažu u naše puteve

Izvor: B92, 24.Sep.2012, 17:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Banke žele da ulažu u naše puteve"

Beograd -- Ministarka Verica Kalanović izjavila je da su Erste banka i Evropska investiciona banka (EIB) zainteresovane za finansiranje novih putnih koridora u Srbiji.

Kalanović je kazala da je na Konferenciji evropskih gradova i regija u Austriji razgovarala sa predstavnicima austrijske bankarske grupe Erste i EIB koji su izrazili spremnost da podrže izgradnju velikih regionalnih saobraćajnica u Srbiji.

Ona je ukazala da su te banke zainteresova da kreditima i kroz projekte >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << javno-privatnog partnerstva finasiraju izgradnju puteva u Srbiji.

"Najveće interesovanje su pokazali za podršku projektu izgradnje puta od Novog Sada, sa tunelom kroz Frušku goru, preko Rume, do Šapca i Loznice, i povezivanje sa Republikom Srpskom i dalje sa 'Koridorom pet' ", kazala je Kalanovićeva.

Ministarka je kazala da će detalje moći da iznese posle sastanaka sa tim bankama zakazanim za oktobar.

"Tada ćemo staviti na sto projekte sa predračunima i obe strane će moći da razmotre različite deonice", kazala je Kalanović i dodala da će nakon toga moći da se kaže šta će Srbija morati sama da finansira kroz direktne zajmove, a šta će biti koncesije.

Ona je kazala da je na konferenciji u Kremsu predstavila projekte izgradnje "Evropskog koridora 10" kroz Srbiju i planove za izgradnju takozvanog "Koridora 11" i "Moravskog koridora".

"Realizacija tih projekata počeće intenzivnije u proleće 2013. godine", kazala je Kalanović i dodala da su ti putevi i deo evropskih regionalnih projekata.

Kalanovićeva je kazala da su učesnici skupa podržali planove Srbije za izradnju putne infrastrtukture.

"Dobili smo uveravanja da su to i njihovi prioriteti i da postoji potpuni sklad u planovima Srbije, EU i okolnih zamalja u razvojutransportne infrastrukture. Samo razvoj transporne infrastukture i regionalnih projekata može da dovede do bržeg razvoja privrede", ukazala je Kalanovićeva.

Organizator Konferencije evropskih gradova i regija je Institut evropskih regiona (IRE), a uz podršku najviših institucija Evropske unije.

Skupu je prisustovalo više od 250 predstavnika lokalnih i regionalnih vlasti, evropskih i drugih institucija iz više od 20 država Evrope.

Tema ovogodišnje konferencije je "Prevazilaženje regionalnih dispariteta" u oblastima zdravstvene zaštite, finansijskih strategija na nivou opština i regija, energije kao i transportne infrastrukture.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.