
Izvor: S media, 31.Avg.2009, 12:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ako se privreda oporavi, u 2010. neće biti novih poreza
Novih poreza u 2009. godini neće biti, najavio je premijer Mirko Cvetković. Međutim, tek kada Vlada i misija MMF-a usaglase brojke o rastu ili padu bruto društvenog proizvoda (BDP) za 2010, znaće se da li će u narednoj godini biti neophodno povećanje PDV-a. Ekonomisti smatraju da uz bolju naplatu poreza i veći BDP, za nove namete ne bi bilo mesta.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kazao je da je stanje u državnoj kasi sve bolje, da su prihodi budžeta >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << u dosadašnjem periodu otprilike na istom nominalnom nivou koji je ostvaren u isto vreme prošle godine.
- Svi podaci pokazuju da se srpska privreda već nekoliko meseci nalazi u fazi stabilizacije. Iz recesije izlazimo. Srbija će sledeće godine imati umereni privredni rast od najmanje 1,5 odsto, dok će u 2011. on biti znatno brži - kaže Dinkić.
Urednik specijalizovanog sajta ekonomija.org Miroslav Zdravković kaže da pri ovakvim brojkama nema mesta strahu od novih poreza, naravno uz pretpostavku da se na planu svetske ekonomije ne dese neke nepredviđene okolnosti.
- Moja je procena da je pad BDP-a u ovoj godini 7,1 odsto, uz rast u idućoj godini od 2,6 odsto. U slučaju da se konstatuje stagnacija BDP-a u narednoj godini, tj. rast od nula odsto, biće neophodno povećanje poreza, ali pretpostavljam da će se Vlada i misija MMF-a naći na rastu od 1,5 odsto - kaže za „24 sata” Zdravković.
On objašnjava da očekivanje rasta BDP-a u 2010, nakon njegovog oštrog pada u ovoj godini, i poreskih prihoda pokazuje da će u idućoj godini doći do spontanog pada deficita zbog manjih izdataka za plate i većih prihoda od poreza.
Ipak, strah od novih nameta u 2010. pruzrokovan je dvema stvarima. Prva je nedavna izjava ministarke finansija Diane Dragutinović, koja je rekla da je povećavanje poreza skoro neizbežno i da trenutna situacija to samo odlaže. Drugi razlog za strah je što je prvi predlog MMF-a bio povećanje stope PDV-a jer bi se na taj način najbrže napunile sve budžetske rupe.
Sračunato je da bi se povećanjem poreza od jedan odsto na godišnjem nivou prikupilo oko 30 milijardi dinara, a maksimalni rast inflacije iznosio bi 1,5 odsto.
Veći PDV noćna mora za kupce
Ekonomisti upozoravaju da bi u slučaju većeg PDV-a najmanje za isti procenat skočile i cene gotovo svih životnih namirnica. Međutim, velika je verovatnoća da bi ogroman broj trgovaca iskoristio takvu situaciju te bi neki proizvodi drastično poskupeli.