Potrošnja struje preko granice

Izvor: RTS, 08.Feb.2012, 09:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potrošnja struje preko granice

"Elektroprivreda Srbije" apeluje na građane da racionalno troše električnu energiju, jer potrošnja iz dana u dan premašuje rekorde. Dodatni problem je led na rekama, jer može da ugrozi proizvodnju i u hidroelektranama i u termoelektranama.

Ledeni dani doveli su potrošnju i proizvodnju struje do apsolutnih rekorda. Dnevna potrošnja premašuje i 162 miliona kilovat sati, što do sada nije zabeleženo. U EPS-u kažu da je situacija izuzetno teška. Apeli i saveti za >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << štednju nemaju efekta, pa traže pomoć države kako bi se smanjila potrošnja.

Državni sekretar za energetiku Dušan Mrakić najavio je da će to ministarstvo predložiti da škole produže odmor i spoje ga sa državnim praznikom Sretenjem, odnosno da ne rade i sledeće nedelje, što bi, kako je rekao, doprinelo uštedi električne energije u narednim hladnim danima.

"Predložićemo ministarstvu prosvete i vladi da donese takvu jednu meru", rekao je Mrakić gostujući u jutarnjem programu RTS-a, navodeći da su merom Vlade Srbije da se ove nedelje ne ide u škole ostvarene značajne uštede.

Svi raspoloživi proizvodni kapaciteti EPS-a danima rade punom snagom. Uvoz pokriva 10 odsto potrošnje. Međutim, to uskoro, kažu, neće biti dovoljno ako se potrošnja ne smanji.

Dodatni problem je led na rekama jer može da ugrozi proizvodnju i u hidro i u termoelektranama.

"Trenutnu energetsku situaciju možemo okarakterisati kao stabilnu, ali veoma tešku koja u ovakvom režimu ne može dugo da potraje", kaže pomoćnik generalnog direktora EPS-a, Zoran Manasijević.

On je ponovio da EPS ne planira restrikcije struje, ali da je neophodna racionalnija potrošnja. 

"Da ne bi došlo do restrikcija potrebna je racionalizacija u potrošnji. A ove mere koje je Vlada preduzela nisu očigledno urodile plodom", rekao je Manasijević.

EPS traži od nadležnih da odredi ko i koliko u ovim uslovima mora da umanji potrošnju kako bi je bilo za građane i prioritetne delatnosti. Važno je i ne dogrevati stanove priključene na daljinske sisteme.

Trećina toplana već greje 24 sata, dok druge gde ima mogućnosti produžavaju grejanje do ponoći. Međutim, iako je Vlada dala mazut iz robnih rezervi, desetak toplana ga nema dovoljno. Problem je otežan transport.

"Toplana Knjaževac raspolaže zalihama mazuta od nekih 40 tona. Ta zaliha obezbeđuje rad toplani u nekih četiri naredna dana. Obezbeđena je još jedna cisterna i ako vremenske prilike dozvole očekujemo da ta cisterna uskoro stigne", rekao je direktor toplane u Knjaževcu.

I potrošnja gasa je povećana i za sada ga ima dovoljno. U "Gaspromu" kažu da isporučuju samo ugovoreni gas. Evropske zemlje traže dodatnih čak 50 odsto količina ali to, kažu, ne mogu da pokriju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.