UNHCR: 20.000 izbeglica pred vratima SAD

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jan.2017, 01:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UNHCR: 20.000 izbeglica pred vratima SAD

UNHCR izrazio je danas zabrinutost zbog odluke američkog predsednika Donalda Trampa da obustavi ulazak izbeglica u SAD, saopštivši da je samo ove nedelje 800 ljudi, za koje je bilo planirano da im Amerika postane novi dom, sprečeno da uđe u tu zemlju.

Oko 20.000 izbeglica u "neizvesnoj situaciji" trebalo je da bude naseljeno u SAD tokom 120 dana koliko će važiti suspenzija koja je uredbom stupila na snagu u petak, saopštio je UNHCR, prenosi Rojters.

"Izbeglice >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su zabrinute, zbunjene i srca su im slomljena zbog ove suspenzije u procesu koji se ionako odužio", navodi se u saopštenju.

Visoki komesarijat UN za izbeglice izražava nadu da će oni koje su SAD prihvatile da nasele na svojoj teritoriji, nakon strogog procesa bezbednosne kontrole, i koji dolaze s namerom da ponovo izgrade svoje živote u bezbednosti i dostojanstvu, moći da to učine što je pre moguće.

Javni tužilac američke države Vašington Bob Ferguson rekao je danas da će tužiti predsednika Trampa zbog dekreta kojim se zabranjuje ulazak u SAD državljanima sedam muslimanski zemalja i obustavlja sprovođenje Programa SAD za prijem izbeglica.

Ferguson, jedan od 16 javnih tužilaca američkih saveznih država koji su juče izdali saopštenje u kome Trampovu uredbu nazivaju "neameričkom i nezakonitom", prvi je tužilac koji je najavio tužbu protiv Trampove administracije zbog neke odluke.

Tramp: Ovo nije uredba protiv muslimana

Nakon burnih reakcija i protesta koje je izazvala uredba, oglasio se i predsednik SAD koji je u pisanom saopštenju izjavio da to nije zabrana usmerena protiv muslimana, već uredba o bezbednosti države.

"Da bude jasno, ovo nije zabrana protiv muslimana, kao što su mediji pogrešno preneli. Ovde se ne radi o veri, već o teroru i očuvanju države bezbednom. U više od 40 zemalja širom sveta, koje nisu obuhvaćene uredbom, većinu čini muslimansko stanovništvo", napisao je Tramp u saopštenju, prenosi Rojters.

Kako se navodi, Tramp je dodao i da će se vize ponovo izdavati zemljama s liste, onda kada se prekontrolišu i implementiraju bezbednosne politike u narednih 90 dana.

Izvršnu uredbu Tramp je potpisao u petak i njome se brani imigrantima iz sedam zemalja sa pretežno muslimanskim stanovništvom da ulaze u SAD.

Ta uredba izazvala je burne reakcije javnosti, ali i proteste desetina hiljada ljudi na aerodromima i gradovima u SAD.

Demonstranti su se okupili u Njujorku, Vašingtonu i Bostonu, i to je već drugi talas demonstracija, koji su počeli u subotu popodne na aerodromima, nakon što su agenti za carinsku i zaštitu granice počeli da sprovode Trampovu uredbu.

Jedan od najvećih protesta dešava se na Menhetnu, u blizini Kipa slobode, gde je 12 miliona ljudi ušlo u SAD u vreme zlatnih godina imigracije.

Demonstranti nose transparente na kojima, između ostalog, piše "Ameriku su izgradile izbeglice" i "Zabrana muslimanima je neamerička".

Okupljenima se obratio demokratski kongresmen Čarls Šumer iz Njujorka, koji je Trampovu uredbu nazvao neameričkom i protivnom utemeljenih državnih vrednosti.

"Ono o čemu ovde govorimo je život i smrt mnogih ljudi. Neću se smiriti dok se ova strašna naredba ne povuče", rekao je Šumer.

U Vašingtonu, na Lafajet trghu u blizini Bele kuće, okupilo se oko 2.000 demonstranata, koji uzvikuju "Bez mržnje, bez straha, izbeglice dobrodošle ste".

Istovremeno, i na međunarodnom aerodromu u Vašingtonu okupilo se oko 200 ljudi koji uzvikuju slične parole.

Ljudi se okupljaju i na međunarodnom aerodromu u Dalasu, gde nose panoe na kojima piše "Pustite ih".

U Bostonu, u blizini trga Kopli, okupilo se više od 10.000 ljudi, među kojima je i senatorka Elizabet Voren iz Masačusetsa, poznata po kritikovanju Trampa.

Kako se navodi, najavljeni su i protesti u Hjustonu, Detroitu, Ostinu, Sent Luisu, Majamiju i Los Anđelesu.

Tužilaštva 16 država traže povlačenje uredbe

Državna tužilaštva 15 saveznih američkih država i okruga Kolumbija izdala su zajedničko saopštenje u kome su istakla da je izvršna uredba o imigraciji predsednika Donalda Trampa neustavna i traže njeno povlačenje, prenosi AP.

Kako se navodi u saopštenju, oni će u međuvremenu nastaviti da se trude da ljudi što manje pate zbog te odluke i dodali da su verske slobode osnovno načelo SAD, kao i da ni jedan predsednik to ne može da promeni.

Saopštenje su potpisali državni tužioci Vašingtona, Kalifornije, Njujorka, Pensilvanije, Masačusetsa, Havaja, Virdžinije, Oregona, Konektikata, Vermonta, Ilinoisa, Novog Meksika, Ajove, Mejna i Merilenda.
Pogledaj vesti o: Donald Tramp

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.