Tramp i Netanjahu razgovarali telefonom

Izvor: BKTV News, 17.Maj.2017, 12:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tramp i Netanjahu razgovarali telefonom

Predsednik SAD Donald Tramp razgovarao je telefonom s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, saopštio je danas portparol iz Netanjahuovog kabineta.

Ovo se dogodilo u vreme kada su se pojavile kontraverze o razmeni obaveštajnih podataka između američkog predsednika i Rusije, koji su potekli od Izraela, prenosi AFP.

Portparol je, kako se navodi, potvrdio da se telefonski razgovor odigrao u utorak, ali nije otkrio na čiju inicijativu.

Tramp >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << bi trebalo sledeće nedelje da poseti Izrael.

Tramp: Susret sa Lavrovom je bio veoma uspešan

"Razgovor između predsednika i premijera trajao je oko 20 minuta. Jedina tema o kojoj su razgovarali bila je buduća poseta", rekao je portparol.

Izrael je, kako agencija navodi, u međuvremenu pokušao da umanji posledice Trampovog deljenja obaveštajnih podataka sa Rusijom, ali nije direktno komentarisao taj potez.

Izraelski minstar odbrane Avigdor Liberman pohvalio je bezbednosne veze između te države i SAD navodeći da će nastaviti da budu "neprevaziđene" po obimu.

Međutim, on nije pomenuo Trampovo odavanje obaveštajnih podataka Rusiji za koje su zvaničnici SAD naveli da su potekle iz Izraela.

Tramp pred opozivom?

SAD je najvažniji saveznik Izraela, koji na godišnjem nivou tu državu snabdeva sa sredstvima odbrane u vrednosti od tri milijarde evra, podseća agencija.

Dnevnik "Vašington post" ranije je objavio, pozivajući se na američke zvaničnike, da je američki predsednik otkrio veoma poverljivu informaciju o Islamskoj državi ruskom ministru inostranih poslova Sergeju Lavrovu, tokom njihovog susreta prošle nedelje, pa je potencijalno ugrozio obaveštajni izvor.

Dnevnik je naveo da je informacija koju je Tramp otkrio Lavrovu i ruskom ambasadoru u SAD Sergeju Kisljaku, obezbedio partner SAD preko veoma osetljivog obaveštajnog partnerskog sporazuma.

Partner u sporazumu nije dao dozvolu SAD da podeli informaciju sa Rusijom, a zvanicnici su izjavili da Trampova odluka da to ipak učini predstavlja rizik za buduću saradnju sa saveznikom, koji ima pristup unutrašnjim krugovima Islamske države, naveo je "Vašington post".

Erdogan stigao u Belu kuću na razgovor sa Trampom

Nakon susreta Trampa sa Lavrovom, jedan od viskorangiranih zvanicnika iz Bele kuće preduzeo je korake kako bi smanjio štetu i pozvao CIA i Nacionalnu bezbednosnu agenciju.

Tokom njihovog susreta u Ovalnoj kancelariji, Tramp je otkrio Lavrovu i Kisljaku detalje o pretnji Islamske države koja je povezana sa upotrebom lap topa u vazduhoplovu, rekao je neimenovani američki zvanicnik "Vašington postu".

Dok je otkrivanje poverljivih informacija prestup za veliki broj ljudi, predsednik u SAD ima široka ovlašćenja da otkriva državne tajne, piše list i dodaje da time što je uradio, Tramp nije prekršio zakon.

Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost H.R. Mekmaster, koji je prisustvovao susretu, izjavio je da Tramp nije otkrio niti izvor niti metode, koje već nisu poznate u javnosti, naveo je "Vašington post".

Ceo svet se pita: Šta je Tramp otkrio Lavrovu?

Kako piše list, iz CIA su odbili da daju komentar, dok u Agenciji za nacionalnu bezbednost nisu želeli da odgovore na zahtev da daju komentar.
Pogledaj vesti o: Donald Tramp

Nastavak na BKTV News...



Povezane vesti

Razgovor trajao 20 minuta: Tramp i Netanjahu razgovarali telefonom

Izvor: SrbijaDanas.com, 17.Maj.2017

Tramp bi trebalo sledeće nedelje da poseti Izrael..Predsednik SAD Donald Tramp razgovarao je telefonom s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, saopštio je danas portparol iz Netanjahuovog kabineta. Ovo se dogodilo u vreme kada su se pojavile kontraverze o razmeni obaveštajnih podataka između...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.