
Izvor: Vostok.rs, 14.Maj.2020, 20:10
RT: „Prekinućemo sve veze“: Tramp o mogućim merama protiv Kine
Američki predsednik Donald Tramp osudio je postupanje kineske vlade zbog preduzetih mera protiv pandemije koronavirusa. Njegova pretnja da će „prekinuti sve veze“ sa Kinom u skladu je sa novom, čvrstom linijom koju je zauzela njegova administracija.
"Veoma sam razočaran Kinom", rekao je Tramp u intervjuu za Foks biznis netvork. "Tražili smo da pređemo preko toga, a oni su rekli ne", nastavio je Tramp, pomenuvši februarsku ponudu Centra za kontrolu i prevenciju bolesti gradu Vuhanu pogođenim koronavirusom.
"Nisu želeli našu pomoć. I zaključio sam da je to u redu jer moraju znati šta rade. Dakle, bila je to ili glupost, nesposobnost ili namera."
Na pitanje kakvu će akciju preduzeti protiv Kine, Tramp je odgovorio: "Mnogo je stvari koje bismo mogli učiniti. Mogli bismo prekinuti sve veze". Pozivajući se na trgovinski deficit SAD-a s Kinom, Tramp je rekao da bi se prekidom diplomatskih veza s Pekingom "uštedelo 500 milijardi dolara".
Republikanska stranka se bavi krivicom Kine za izbijanje koronavirusa. Prema strategiji koja je objavljena prošlog meseca, SAD-a bi trebalo da "napadnu Kinu", a njihovi rivali demokrate su opisani kao "mekani" na istočnoazijsku velesilu. Kao takva, Trampova saopštenja savršeno podsećaju na njegove česte napade na Kinu tokom njegove predizborne kampanje 2016. godine.
Međutim, dva dana pre nego što je Tramp govorio za Foks, kineski uvoznici su kupili skoro 250.000 tona soje u SAD-u, pod uslovima prvog dela trgovinskog sporazuma potpisanog u januaru. Po dogovoru, Kina se obavezala da će u naredne dve godine kupiti najmanje 200 milijardi vrednosti američke robe u zamenu za ublažavanje carina na kineski izvoz u SAD. Kada je ugovor potpisan, Tramp je ove obaveze o kupovini shvatio kao "solidnu pobedu za naše poljoprivrednike i proizvođače".
S obzirom da su kineski zvaničnici navodno razmatrali raskid sporazuma i pregovaranje o novom, Tramp je u četvrtak ponovio da neće ponovo pregovarati o sporazumu.
Odnos dve zemlje, iako trnovit, za sada još uvek stoji.
Ali Trampova poslednja izjava samo je jedan od mnogih znakova da se tenzije između Vašingtona i Pekinga još neko vreme ne mogu ugasiti. Predlogom zakona koji je ove nedelje podneo republikanski senator Lindzej Grejem, zahteva se od Kine da se pridržava američkih i međunarodnih istraga o poreklu koronavirusa, te se odobravaju sankcije ako Peking to odbije.
Uz to, Trampova administracija ove sedmice je presekla investicione veze između saveznih penzionih fondova i kineskih deonica, nazvavši američko učestvovanje u kineskim deonicama rizikom po nacionalnu bezbednost.
Na diplomatskom frontu, državni sekretar Majk Pompeo je insistirao da SAD imaju "značajne dokaze" da je virus nastao u laboratoriji u Vuhanu. Pompeo nije pružio "ogromne dokaze" za koje tvrdi da ih poseduju.
"Imamo puno informacija i to nije dobro. Bilo da je došlo iz laboratorije ili je došlo od slepih miševa, sve je stiglo iz Kine, i trebali su je zaustaviti. Mogli su da zaustave i kod izvora", rekao je Pompeo za Foks.
Kina je sa svoje strane odbacila oštru retoriku koja dolazi iz Vašingtona. Osvrćući se na republikanske optužbe, Global tajms je u četvrtak upozorio da će se Peking osvetiti "kontramerama zbog kojih će osetiti bol".
Izvor: Vostok / RT