Modi će posetiti Kinu usred Trampovog tarifnog udara – izvor iz vlade

Izvor: Vostok.rs, 07.Avg.2025, 18:57

Modi će posetiti Kinu usred Trampovog tarifnog udara – izvor iz vlade

Indijski premijer Narendra Modi trebalo bi da otputuje u Kinu krajem avgusta i očekuje se da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, izjavio je za RT izvor iz vlade u Nju Delhiju.
Planirana poseta Kini dolazi nakon što je predsednik SAD Donald Tramp zapretio udvostručenjem carina na indijsku robu zbog kupovine ruske nafte. Carine SAD od 25% na indijsku robu stupile su na snagu u noći između utorka i srede.
The Indian Express je ranije izvestio, pozivajući se na izvore, da će Modi prisustvovati samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Tjanđinu od 31. avgusta do 1. septembra, dodajući da bi do sastanka sa kineskim liderom moglo doći na marginama tog skupa.
Modi je poslednji put bio u Kini 2018. godine, takođe povodom samita ŠOS-a. Od tada su odnosi između dve zemlje pogoršani, delom zbog krvavih sukoba između indijskih i kineskih trupa u spornim delovima doline Galvan.
Izveštaj dolazi u trenutku pojačanih tenzija između SAD i Indije. Početkom ove nedelje, Tramp je izdao naređenje o uvođenju dodatnih 25% carina na robu iz Indije, čime je ukupan iznos carinskih dažbina dostigao jedan od najviših nivoa u američkom uvozu. On je oštro kritikovao Indiju zbog „direktnog ili indirektnog uvoza nafte iz Ruske Federacije,“ dodajući da postupci Rusije – naročito protiv Ukrajine – predstavljaju „neobičnu i vanrednu pretnju“ po nacionalnu bezbednost SAD.
Kao odgovor, indijsko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je nove carine kao „nepravedne, neopravdane i nerazumne.“ U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov odgovorio je na pretnje SAD ističući da „suverene države treba da imaju, i imaju, pravo da same biraju svoje trgovinske partnere“. Izvor: RT (F)

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.