Ministarstvo: Đački dinar nije obavezan

Izvor: JužneVesti.com, 04.Nov.2014, 16:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministarstvo: Đački dinar nije obavezan

Nakon žalbi roditelja koji su se obratili Južnim vestima, tvrdeći da neke niške osnovne škole traže novac za đački dinar, iz Ministarstva prosvete pojašnjavaju da roditelji nemaju nikakvu zakonsku obavezu da daju novac u te svrhe.

Uprkos tome što ne postoji zakonska norma, u pojedinim niškim školama se đački dinar, kako tvrde roditelji, "nameće kao obaveza".

Ovo je stvarno nečuveno! >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Mog sina je razredni poslao kući u toku školskog dana da donese novac za đački dinar. Molim vas, gde to ima? - pita se jedan nezadovoljni roditelj.

U Ministarstvu potvrđuju da prikupljanje đačkog dinara nije protivzakonito, ali “isključivo zavisi od dobre volje i mogućnosti roditelja, da, ukoliko mogu i žele, izdvoje novac”.

Roditelji mogu da doniraju školi određena sredstva radi obezbeđivanja višeg standarda obrazovanja, ali takve donacije ne smeju da budu iznuđene, i one nisu deo zakonskog rešenja. Takođe, škole ne smeju postavljati kao uslov uplatu đačkog dinara kako bi upisali učenika, i izdali mu svedočanstvo, ili neki drugi dokument - kažu u Ministarstvu.

O uvođenju đačkog dinara, iznosu i nameni za koji se novac prikuplja, kako kažu u Ministarstvu, odlučuje Savet roditelja svake škole. Međutim, čak i ukoliko Savet izglasa da škola prikuplja đački dinar, ni tada novac ne moraju da daju oni roditelji koji to ne žele ili ne mogu sebi da priušte.

Osnovna škola “Dušan Radović” je jedna od niških škola u kojoj se đački dinar naplaćuje. Međutim, kako tvrdi direktor škole Božidar Stošić, nikakvih pritisaka od strane nastavnika na učenike ovim povodom nije bilo, a ako ipak jeste, naglašava direktor, “ti pritisci imaju ime i prezime, i roditelji treba da ih prijave”.

U našoj školi se đački dinar naplaćuje već godinama, prema odlukama Saveta roditelja. Uprkos tome, to prikupljanje je kod nas isključivo na dobrovoljnoj bazi. Ipak, s obzirom na lošu ekonomsku situaciju, nama pomoć roditelja na ovaj način mnogo znači. Svaki dinar od tih para ide isključivo na sredstva za nastavu, takmičenja, higijenu, dakle, sve ono što unapređuje nastavu i standard učenika - objašnjava Stošić.

Međutim, ova dažbina se ne naplaćuje u svim školama. Osnovne škole “Vožd Karađorđe”, “Kole Rašić”, “Dositej Obradović” su neke od njih.

U “Dositeju” kažu da je predloga da se uvede đački dinar bilo, ali Savet roditelja taj predlog nije prihvatio. Roditelji su, ipak, kažu u ovoj školi, uvek pozvani da na bilo koji način materijalno pomognu ukoliko mogu i žele, ali da ne postoji nikakva obaveza koju bi škola mogla da im nameće.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.