Grejanje stana od 62 kvadrata košta 7.371 dinar

Izvor: Blic, 19.Jan.2009, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grejanje stana od 62 kvadrata košta 7.371 dinar

KIKINDA - Centralno grejanje u Kikindi za oko 3.500 korisnika od ovog meseca je skuplje 18 odsto, dok su voda i kanalizacija poskupeli osam odsto. Tako će cena grejanja tokom zime iznositi 97 dinara po metru kvadratnom, a na ovu cenu računaće se i osam odsto PDV-a, što iznosi oko 117 dinara. Prosečan mesečni račun domaćinstava za vodu i kanalizaciju sada će iznositi oko 600 dinara. I dok se u Javnim preduzećima "Toplana" i "6. oktobar" obrazlaže da je poskupljenje neminovno, kako firme >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ne bi ostvarivale gubitke, za građane je to novi udar na džep, pa mnogi neće moći redovno da plaćaju račune.

I ranija cena grejanja od 79,44 dinara tokom grejne sezone, za mnoge korisnike bila je previsoka. Za grejanje od prošle zime građani duguju "Toplani" 26 miliona dinara, a skoro 24 miliona duga potražuje se tužbama. Međutim, u "Toplani" kažu da je i ovaj procenat poskupljenja nizak.

- Cena daljinskog grejanja nije menjana od decembra 2006. godine. Da bi "Toplana" ovu poslovnu godinu završila bez gubitaka potrebno je da cena bude viša 30 procenata. Međutim, to nije moguće primeniti, jer nije u skladu sa Memorandumom Vlade Srbije.

Pošto prošle godine cena nije povećana, mi smo to uradili tek 26. decembra, a ovog meseca nam je odobreno novo poskupljenje. Ukupno poskupljenje grejanja, u decembru i januaru, iznosi oko 18 procenata. Međutim, ako sadašnja cena ne bude povećana do kraja 2009. godine, "Toplana" će poslovati s gubitkom - kaže direktor ovog javnog preduzeća Karolj Damjanov.

I u Javnom komunalnom preduzeću "6. oktobar" kažu da su cenu vode i kanalizacije povećali u skladu sa Uredbom Vlade Srbije koja ne dozvoljava korekciju cena više od osam procenata. Međutim, Stevan Grbić zamenik direktora kaže da poskupljenje ne omogućava zaradu firmi.

- Novac koji ćemo obezbediti poskupljenjem dovoljan je samo za troškove održavanja sistema, ali ne omogućava razvojne programe - kaže Grbić.

Na drugoj strani, građani Kikinde sa prosečnom zaradom od 29.628 dinara (za novembar 2008. bez poreza i doprinosa) smatraju da su cene komunalija visoke. Za stan od 62 kvadrata za ovaj mesec samo za grejanje trebaće izdvojiti četvrtinu zarade ili 7.371 dinar. Uz ovu sumu treba platiti struju, vodu i kanalizaciju, odnošenje smeća.

Ovog meseca kada su usledila poskupljenja, vanredno je usledila nestašica gasa, pa su mnogi građani imali vanredni izdatak, jer su kupovali grejalice ili ogrev. Da će godina biti zaista teška procenjuju i direktori firmi, jer one sada u kikindskoj opštini ne rade, zbog nedostatka gasa.

Radnici na odmorima

Radnici Livnice "Kikinda" ne rade od 24. decembra. Iako je bilo planirano da proizvodnja počne 12. januara, to nije bilo moguće, jer se čeka isporuka gasa. U fabrici konditorskih proizvoda "Banini" radnici su posle praznika na posao trebalo da dođu 8. januara, ali je baš tada Srbija ostala bez gasa. Još pre gasne krize proizvodnja je zbog remonta stala u Metanolsko- sirćetnom kompleksu (MSK), koji prirodni gas koristi kao osnovnu sirovinu. Gas nemaju ni ostala kikindska preduzeća, pa su radnici, uglavnom, na odmorima, ali se ne zna koliko će oni trajati.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.