
Izvor: S media, 14.Maj.2012, 17:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinar u “slobodnom padu”: Gde je granica?!
Dinar je ponovo u padu, i pored gotovo svakodnevnih intervencija. Iako se centralna banka svim silama trudi da ublaži prekomerno slabljenje domaće valute, prodajni kurs evra je, ovih dana, kod nekih banaka bio blizu 115 dinara, dok se u menjačnicama evro prodavao po 111,8 do 112 dinara.
Šoškić: >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Dinar zavisi od nove vlade
Evro preskočio i 112 dinara
Šoškić: Nateraćemo banke da smanje marže!
Početkom godine većina analitilčara se složila da će kurs dinara u 2012. godini ostati stabilan, dok je jedan manji broj bio nešto oprezniji, i njihove prognoze o kretanju kursa dinara bile su u skladu sa sa očekivanom krizom koja se protegla i na 2012. godinu.
Ćulibrk: Bez investicija dinar u sunovratu
Teško je proceniti gde će se pad dinara zaustaviti.
Ekonomista Milan Ćulibrk za S media portal tvrdi da će se opadanje vrednosti domaće valute nastaviti, bez obzira na nestabilnost same evropske valute zbog dešavanja u Grčkoj, Francuskoj i nekim drugim zemljama.
-Bez većeg upliva stranog kapitala na domaće tržište, neće biti stabilizacije kursa – kaže Ćulibrk za naš portal. - Jedan od uslova za to je i da vlada koja će biti uskoro formirana ponovo sklopi aranžman sa MMF-om i da s njime sklopi strožu fiskalnu politiku u kojoj vlast neće trošiti onoliko kao do sada.
Ćulibrk nije optimističan da će se to zaista i dogoditi do kraja ove godine.
Nema više psihološke granice
Na pitanje da li se može pretpostaviti gde će se sunovrat dinara zaustaviti, Ćulibrk odgovara:
-Ukoliko se trend od početka godine nastavi, kada ni intervencije NBS na deviznom tržištu nisu uspele da spreče opadanje vrednosti dinara za 6,5 odsto možemo očekivati da vrednost evra pređe granicu od 120 dinara.
Ćulibrk za S media portal navodi i mogući obrt situacije, koji po njegovim rečima ipak spada u domen naučne fantastike.
-Može se desiti i nešto neočekivano, pa da nakon sklapanja dogovora sa MMF-om dođu i investitori, što bi svakako zaustavilo pad dinara.
Izborna godina nije uspela da smiri kurs
Ekonomista Goran Nikolić smatra da politička situacija u zemlji i izbori nemaju veliki uticaj na nestabilnost domaće valute.
Prema njegovoj oceni smirivanje kursa je u rukama bankarskih dilera.
-Povećanje refernetne kamatne stope i promene obaveznih rezervi u pravcu povećanja dinara, najjači su instument da se stabilizuje dinar i da se kako - tako drži pod kontrolorom – kaže ekonomista Goran Nikolić za S media portal.
On međutim napominje da se teško može reći da li će dinar biti stabilizovan, ali da mu se čini da je Narodna banka spremna da snažnije interveniše da sačuva stabilnost.
Guverner: Dinar pada i zbog političke nestabilnosti
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoskić nedavno je ocenio da će na stabilnost dinara uticati brzina formiranja nove vlade i nastavak reformi, uključujući aranžman sa Međunarodnim moneterarnim fondom.
-Vrlo je važno da se vlada formira što pre, da se nastave i intenziviraju reformski procesi, pre svega, po pitanju javnog sektora, rekao je Šoškić.
Šoškić je naveo da su pritisci na slabljenje vrednosti dinara u odnosu na evro prisutni već izvesno vreme.
Činjenica da nije sklopljen aranžman sa MMF-om, povlačenjem jednog značajnog stranog ulagača iz Srbije i nestabilna politička situacija dodatno su obezvredili domaću valutu.
U iščekivanju sutrašnjeg kursa dinara ostaje nam da se nadamo da se crne prognoze koje su se “navalile” na naš dinar neće uistinu i ostvariti.
(S media)
Foto: Guliver/Thinkstock
Pogledaj vesti o: Kurs evra, Nova godina