Brzo vraćanje duga za gas destabilizovalo bi dinar?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Nov.2014, 16:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brzo vraćanje duga za gas destabilizovalo bi dinar?

Dogovor o otplati duga za ruski gas biće postignut i predstojeću zimu dočekaćemo sa dovoljnom količinom tog energenta, uveravaju nadležni. Srbija ipak, odjednom ne može isplatiti ceo dug, ali bi u kratkom roku mogla obezbediti polovinu, 100 miliona evra, rekao je premijer Aleksandar Vučić. Velika isplata u tako kratkom roku destabilizovala bi dinar, pa bi kurs, smatra ekonomista Siniša Ostojić premašio 130 dinara za jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << evro.

Iako je sam najavio da će danas ili sutra o ruskom dugu razgovarati sa predsednikom Vladimirom Putinom, kalendar je iznenadio premijera.

"Koji je danas dan? Utorak? Sutra ću da razgovaram sa njim. Pa ne mogu, idem po rasporedu dnevnom. U sredu ću da razgovaram sa njim", rekao je Vučić novinarima.

Srbija ne beži do svojih dugova, rekao je premijer, ali očekuje da će Moskva ipak imati razumevanja.

"Sto miliona nije problem, samo je pitanje da li do marta treba da platimo 200 miliona. Ja mislim da je to veoma teško", ocenio je premijer.

Isplaćivanje 200 miliona dolara, ne samo da bi povećalo minus u državnoj kasi, već bi takva velika isplata u tako kratkom roku destabilizovala i dinar, pa bi kurs, smatra ekonomista Siniša Ostojić premašio 130 dinara za jedan evro.

"Srbija je dovedena u pat poziciju i nema neki širok spektar delovanja, a na raspolaganju su nam ili dodatno zaduživanje ili brža naplata potraživanja. Najbolje bi bilo da se pojedine firme u restrukturiranju što brže, ukoliko je to moguće, privatizuju, i da država tek u narednoj godini faktički proba da reguliše taj dug. Što znači da u ovom momentu ona može jedino da se zaduži", ocenio je Ostojić u izjavi za RTV.

Koliko "Srbijagas" tačno duguje dobavljaču, a koliko korisnici njima, u tom preduzeću nismo uspeli da saznamo. Prema ranijim izjavama ministra energetike Aleksandra Antića, „Srbijagas“ potražuje između pola milijarde i milijardu evra, a najveći dužnici su toplane, preduzeća u restrukturiranju i "Petrohemija".

Toplane u Vojvodini, s druge strane, kažu da u ovu zimu ulaze sa istorijski niskim dugovanjima prema dobavljaču.

"Po tekućim računima Novosadska toplana na dan 31.10. duguje 111 miliona dinara, što je izuzetno. Ja bih to nazvao da ne duguje ništ, jer to će tokom decembra meseca biti regulisano", rekao je za RTV direktor Novosadske toplane Dobrosav Arsović.

I direktor Subotičke toplane Dervo Ahmetović tvrdi da ovo javno preduzeće nema problema sa distributerima gasa.

"Mogu vam reći da mi ulazimo u grejnu sezonu bez obaveza. Prema najvećem dobavljaču prema Srbijagasu nemamo nikakvih obaveza, kao ni prema drugim dobavljačima. Ove godine smo ušli, neću da kažem idealno, ali dosta dobro u grejnu sezonu", rekao je za RTV

Na pragu zime, Srbija je sa gotovo 30 odsto gasa manje, ali u iščekivanju diplomatskog rešenja za hladan tuš iz Moskve, nadležni uveravaju da će radijatori ostati topli.
Pogledaj vesti o: Kurs dinara,   Kurs evra

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.