Tadić razgovarao sa Eštonovom

Izvor: B92, Tanjug, 23.Sep.2010, 19:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić razgovarao sa Eštonovom

Njujork -- Predsednik Srbije Boris Tadić i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton dogovorili su mnoge bitne elemente dijaloga Beograda i Prištine.

Visoka predstavnica EU je najavila intenzivan angažman članica EU na pitanju evrointegracija Srbije.

Predsednik Srbije je nakon susreta izjavio da je sa Eštonovom postigao visoko razumevanje tokom razgovora i da je glavni akcenat bio na dijalogu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Prištine i Beograda o, kako je istakao, "svim otvorenim pitanjima".

"Dogovorili smo mnoge bitne elemente tog dijaloga, ko će ga voditi, na koji način i koje će teme biti", rekao je Tadić.

On je dodao da "nema dileme da će pregovaračaki timovi biti dominatno sastavljeni od eksperata".

Tadić je istakao da je razgovor sa visokom predstavnicom EU protekao u tonu visokog razumevanja i da je akcenat bio na nastavku dijalog Beograda i Prištine "o svim otvorenim pitanjima".

On je kazao i da će EU odrediti svoj tim koji će biti učesnik u procesu sporazumevanja, ocenivši da je potrebno da razgovori počnu od tema koje "odmah mogu da daju rezultate da bi se dijalog vodio u dobroj atmosferi".

Predlog predsednika Srbije bio je da se krene od tema o kojima je najlakše pronaći rešen je, kako bi se čitav dijalog vodio u donbroj atmosferi.

"Da bi se kreirala dobra atmosfera potrebni su brzi uspesi u dijalogu", istakao je Tadić.

On je ukazao da je dijalog omogućen zajedničkom rezolucijom Srbije i EU i da taj dijalog treba da "reši istorijski konflikt Srba i Albanaca".

Tadić je sa Eštonovom razgovarao i o prosleđivanju srpske kandidature za članstvo u EU. On je rekao da je od visoke predstavnice EU dobio uveravanja da će zemlje clanice Unije intenzivno raditi tokom oktobra na tome.

"Mi želimo da ispunimo uslove koji su pred nama i Srbija ne traži veštačke popuste, već želimo da uđemo u EU kao zemlja koja je potpuno pripremljena za to", istakao je Tadić.

Tadić kaže i da je država u poslednje vreme postigla važne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i da je Eštonova zbog toga pohvalila Srbiju.

"Poslednja suđenja su veoma primećena od mojih sagovornika. Kriminalci i optuženi za ubistva i međunarodni šverc su konačno osuđeni i srpske institucije ubrzano stiču poverenje i kredibilitet u Evropi", ocenio je Tadić.

On je rekao i da je tokom razgovora bilo reči i o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, dodavši da je glavni tužilac Serž Bramerc pojasnio svoju nedavnu izjavu da se radilo o izveštaju koja je davno poslao UN i da se ne radi ni o kakvoj novoj analizi.

"Mi smo posvećeni da pornađemo haške optuženike i završimo tu etapu u našoj istoriji. U svim važnim pitanjima "idemo ubrzanim koracima napred", naglasio je Tadić. Prema njegovim rečima, šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele, sa kojim je danas takođe trazgovarao u Njujorku, preneo mu je uveravanja da će Nemavčka principijelno podržavatui evropske integracije Srbije.

On je izrazio uverenje i da će Vlada Srbije ubrzati proceš donošenja zakona koji su važni za evropske integracije i da će se što pre okončati proces imenovanja predstavnika u regulatornim telima koji kontrolišu proceš reformi u Srbiji.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.