Tadić: Fundamentalni značaj nemačko-srpskih odnosa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Mar.2012, 16:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Fundamentalni značaj nemačko-srpskih odnosa

LESKOVAC -

U Leskovcu je danas otvorena nova nemačka fabrika čarapa, a predsdnik Srbije Boris Tadić je tim povodom poručio da je izuzetno ponosan što je ova kompanija izabrala upravo Leskovac za investiranje.

Predsednik Srbije je naglasio da su nemačko srpski odnosi od fundamentalnog značaja ne samo za evropsku budućnost Srbije, već i za bolji život građana.

"Čast mi je da učestvujem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u otvaranju jednog ovakvog postrojenja u kojem će radno mesto naći šest stotina ljudi. Ponosan sam što je Falke za svoju fabriku izabrao upravo Leskovac i ljude koji su dobri i vredni", rekao je Tadić na svečanom otvaranju.

Otvaranju su prisustvovali i direktor Paul Falke, potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović i amabasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas.

Novi napori u budućnosti

Tadić je istakao da su nemačko srpski odnosi "fundamentalno važni", kako za evropsku budućnost Srbije tako i za bolji život građana, zato što je Nemačka motor svetske privrede i pokazuje najbolje rezultate.

"Od saradnje sa Nemačkom, Srbija može imati samo korist", rekao je Tadić.

On je dodao da Srbiju, iako se vraćaju neki investitori, u budućnosti očekuju novi napori.

"Konkurencija je nemilosrdna, ne bore se samo kompanije, već i zemlje za radna mesta i investicije. Radno mesto je kao gol u fudbalu, kao koš u košarci - to je ono oko čega se danas vodi borba na globalnom planu", ukazao je Tadić.

Istakavši da je ta borba veoma teška on je radnicima poručio da svojim znanjima, veštinama, disciplinom, zapravo čuvaju svoja radna mesta, ali i "obezbeđuju radna mesta za druge ljude koji ih nemaju".

"Jer to kako vi radite, ključna je informacija za nove investitore i donošenje odluke da ulože u Srbiju. Radnik, obučen u Nemačkoj, predstavlja dobit za Srbiju, jer uspostavlja novi kvalitet rada", rekao je predsednik i dodao da se time podiže i kredibilitet zemlje u svetu.

Tadić je poručio da će Srbija nastaviti borbu za radna mesta, investicije i bolji standard građana, jer ta borba nema alternativu, kao što će nastaviti put ka Evropskoj uniji, jer će se u njoj i u budućnosti, uprkos sadašnjoj krizi živeti mnogo bolje nego u drugim zemljama.

"Nemačka je jedan od naših ključnih partnera. Povećali smo saradnju sa Nemačkom, doveli investitore, a Nemačka je i najveći donator. Ali, verujem da se i u Nemačkoj poslovnoj zajednici otvaraju nove mogućnosti sada nakon što je Srbija dobila status kandidata za clanstvo u EU. Nastavićemo da dovodimo investitore iz Nemačke. Očekujem da će mnoge velike nemačke kompanije uskoro postati i srpske kompanije".

Praviće se fine hulahopke

Nova fabrika čarapa u Leskovcu predstavlja investiciju od preko deset miliona evra.

U ovoj fabrici će se u budućnosti proizvoditi do 15 miliona pari čarapa i finih hulahopki godišnje, a srednjeročno biće zaposleno šest stotina radnika, čime će Falke postati najveći poslodavac u regionu.

Falke je grupa, širom sveta zapošljava tri hiljade radnika, a prošle godine je imala promet od preko 240 miliona evra.

Mas:"Dobro je vratiti se"

Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas izjavio je danas da otvaranje nove nemačke fabrike čarapa "Falke" u Leskovcu, koja će zaposliti 600 ljudi, u vreme ekonomske krize predstavlja izuzetno dostignuće i pokazatelj političke stabilnosti Srbije.

"Srbija je napravila veliki napredak kada je u pitanju politička stabilnost, a sama činjenica da parlament i vlada ovih dana ispunjavanju čitav mandat je jak signal te stabilnosti. Ali, potrebna nam je vladavina prava, kao i predvidljiv i nepristrasan pravni i regulatorni sistem, borba protiv korupcije, transparentnost svih procedura...", poručio je Mas na otvaranju fabrike, kojem je prisustvovao i predsednik Srbije Boris Tadić.

Mas je istakao da Nemačka ima odlične ekonomske odnose sa Srbijom i da je tradicionalno podržava, kako u ekonomskom, tako i u političkom smislu.

"Dobro je vratiti se u Leskovac", rekao je Mas, aludirajući na činjenicu da je fabrika do 1992. godine poslovala u tom gradu.

"Ova investicija je važan aspekt dobrih srpsko-nemačkih odnosa, ona će omogućiti dodatan izvoz Srbiji, a takođe pokazuje da podrška Nemačke i priliv nemačkog kapitala ne prestaje ni u najtežim vremenima", istakao je Mas.

Nemački ambasador je poručio da budućnost saradnje dve zemlje, međutim, ne sme zavisiti samo od zainteresovanosti Nemačke za Srbiju, koja je velika, već i da Srbija mora da radi na stvaranju pozitivnog imidža.

"Najlakši način za to je da se obezbedi da se investitori koji su već u zemlji osećaju dobrodošlima, da budu ravnopravno tretirani, posebno kada su u pitanju regulatorna tela i pravosudni organi", rekao je Mas, obraćajući se predsedniku Srbije.

"Vi predsedniče i vaša vlada znate koliko je teško da se investitori dovedu u Srbiju i da sve dobro što ste uradili može da se pokvari ako bi samo jedan ili dva investitora otišla zbog lošeg zakonskog okvira", naveo je Mas.

Mas je dodao da je to izazov koji postoji na svim nivoima, pa i na lokalu, ali da je Leskovac dobar primer, jer je uspeo da privuče veliku investiciju fabrike "Falke".

Falke: Nikada nismo izgubili Srbiju iz vida

Generalni direktor te fabrike Pol Falke takođe je poručio da mu je zadovoljstvo što se ta fabrika vraća u Leskovac i istakao da će 600 radnika koji će biti uposleni imati priliku da rade za jedan od najpoznatijih brendova u Evropi i da se profesionalno usavršavaju.

"Nikada nismo izgubili Srbiju, niti njenu tekstilnu industriju i narod iz vida. Vaša zemlja teži ka ekonomskom razvoju, proizvodnja tekstila je njena tradicija u koju ćemo mi i dalje ulagati", rekao je Falke.

On je dodao da su radnici koji su dobili posao u novoj fabrici prošli obuku u Nemačkoj i da su pripremljeni za rad u toj savremenom preduzeću, koje svoje proizvode prodaje u 58 zemalja sveta.

Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović istakla je da se Leskovac ponovo vraća na mapu Evrope, među vodeće gradove sa razvijenom tekstilnom industrijom.

"Leskovac je pre Drugog svetskog rata polovinu svoje proizvodnje izvozio, a 'Falke' će izvoziti 98 odsto svoje produkcije", poručila je Kalanović .
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.