Izvor: RTS, 31.Avg.2009, 21:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protest članova "Mreže za restituciju"

Predsedniku Tadiću predat zahtev da predloge zakona o uređenju prostora i izgradnji, o katastru, kao i izmene Zakona o javnom informisanju vrati parlamentu na ponovno izjašnjavanje.

Članovi nevladine organizacije "Mreža za restituciju", koji su protestovali u Pionirskom parku u Beogradu, razišli su se pošto su predsedniku Srbije Borisu Tadiću predali zahtev da predloge zakona o uređenju prostora i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << izgradnji, o katastru, kao i izmene Zakona o javnom informisanju vrati parlamentu na ponovno izjašnjavanje.

U pismu se navodi da svi navedeni predlozi imaju "ozbiljne zajedničke nedostatke", od kojih su neki to što su rađeni po hitnom postupku, bez učešća javnosti, svih zainteresovanih strana i građana.

"Mreža za restituciju", između ostalog, kao nedostatke navedenih propisa navodi i nepostojanje informacija o nalogodavcima izrade tih predloga, njihovim autorima i tome ko je odlučio o ključnim odredbama - suštini tih predloga.

Tridesetak članova organizacije "Mreža za restituciju" okupilo se u Pionirskom parku u Beogradu protestujući zbog usvajanja predloga zakona o uređenju prostora i izgradnji, o katastru i o izmenama Zakona o javnom informisanju.

Neposredno pred početak današnje sednice Skupštine Srbije, okupljenima se obratio i predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, izražavajući svoju podršku njihovim zahtevima kada je reč o rešavanju problema restitucije.

"Apsolutno sam na vašoj strani", rekao je Čanak, dodajući da to što je pojedinim verskim zajednicama počela da se vraća imovina, a građanima ne, predstavlja "ogroman bezobrazluk".

Koordinator te mreže Milivoje Antić rekao je da su sva tri zakonska predloga "antidemokratska, antievropska i anticivilizacijska" i da bi njihovo usvajanje i stupanje na snagu značilo udaljavanje od procesa evropskih integracija, procesa uređenja države i privlačenja direktnih stranih investicija, kao i uspostavljanja pravne sigurnosti.

Prema njegovim rečima, godinama unazad za državu predstavlja problem da se zemljište vrati malom broju građana, dok se sa druge strane mnogo više građevinskog zemljišta poklanja nekolicini povlašćenih pojedinaca.

Antić je rekao da bi u Beogradu manje od jedan i po odsto od ukupne površine građevinskog zemljišta trebalo da bude vraćeno i dodao da je to "pitanje opstanka nekoliko imperija nikada viđenih na ovim prostorima ili interesa građana i države".
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.