Pre susreta sa Cvetkovićem i Tadićem Angela Merkel sa Ružicom Đinđić

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Avg.2011, 11:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pre susreta sa Cvetkovićem i Tadićem Angela Merkel sa Ružicom Đinđić

BEOGRAD -

Predsednik Srbije Boris Tadić i nemačka kancelarka Angela Merkel sastali su se danas oko 10 sati u Palati Srbija, na početku prve zvanične posete kancelarke Beogradu.

Merkelovu su nešto ranije uz najviše državne počasti pred Palatom dočekali predsednik Tadić, premijer Mirko Cvetković, potpredsednik vlade Božidar Đelić, ministri spoljnih poslova Vuk Jeremić i odbrane Dragan Šutanovac, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << uz počasni stroj Garde Vojske Srbije i intoniranje himni dveju zemalja.

Po završetku sastanka u četiri oka sa predsednikom Srbije, biće održan i sastanak dve državne delegacije, a potom će se Tadić i Merkel oko 11. 30 obratiti novinarima.

Nemačka kancelarka Angela Merkel boravi danas u prvoj poseti Beogradu, a pre službenih razgovora sa državnim vrhom Srbije o evrointegracijama, odnosima Beograda i Prištine i novim investicijama, sastala se sa predsednicom UO Fonda Dr Zoran Đinđić, Ružicom Đinđić, i stipendistima tog Fonda.

Susretu u hotelu "Hajat", koji je počeo nešto posle 9.00 sati, prisustvovao je i ambasador Nemačke u Beogradu Volfram Mas.

Nemačka kancelarka je sinoć doputovala u zvaničnu posetu Beogradu.

Pored razgovora s predsednikom Tadićem, Merkelova će imati i zvaničan susret sa srpskim premijerom Mirkom Cvetkovićem.

Sastanku će prisustvovati i zamenik predsednika vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsednik vlade Božidar Đelić, ministri spoljnih poslova Vuk Jeremić, odbrane Dragan Šutanovac i ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.

Kancelarka Merkel će, kako se očekuje, sa srpskim državnim vrhom razgovarati o međunarodnim, bilateralnim i privrednim temama, približavanju Srbije EU i razvoju situacije u regionu, posebno na Kosovu.

Za praćenje susreta predsednika Tadića i kancelarke Merkel akreditovano je 185 novinara iz Srbije, Nemačke i regiona.

Nemački mediji: "Ključna reč" danas će biti Kosovo

Nemačka kancelarka Angela Merkel želi da se tokom današnje posete Srbiji založi za ponovno obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine, javljaju nemački međi i prenose njenu izjavu da je Srbija učinila određene korake kako bi mogla da ide putem ka EU i da se to, pre svega, odnosi na izručenje Hagu Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

"Da li će države Balkana biti primljene u EU snažno zavisi od Nemačke. Kancelarka je signalizovala: vi to možete postići", prenose mediji, uoči razgovora Merkelove sa državnim vrhom Srbije.

"Ključna reč" danas će biti Kosovo, ocenjuje štampa, a magazin "Fokus" prenosi saznanja iz vladinih krugova da je pristup Srbije EU , ako kosovsko pitanje ostane otvoreno, iz nemačkog ugla gledano - nezamisliv.

Tokom prve zvanične posete Zagrebu i Beogradu za Hrvatsku je bilo puno pohvala, dok Srbija mora snažno da se podigne i nadoknadi, ako želi EU perspektivu, ocenjuje štampa.

"Rajniše post", najveći regionalni list u Severnoj rajni Vestfaliji, piše da Beograd ne bi smeo da od Merkelove očekuje "hvalospev" i prenosi saznanja iz krugova delegacije da Srbija može imati EU perspektivu samo ako se kosovsko pitanje konačno reši.
Pogledaj vesti o: Boris Tadić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.