Izvor: S media, 26.Avg.2010, 15:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Policajci hoće kod Tadića
Nezavisni policijski sindikat Srbije zatražio je danas prijem kod predsednika Srbije Borisa Tadića kako bi ukazao na loše uslove rada i loš materijalni položaj policajaca i izrazio nezadovoljstvo predloženim izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
"Danas u Srbiji policajci i dalje nemaju plaćen prekovremeni i noćni rad, rade u pocepanim uniformama, svakodnevno su izloženi fizičkim napadima i iskušenjima korupcije jer zarade nisu dovoljne da >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << bi se živelo", navodi se u pismu Tadiću koje je delegacija tog sindikata predala u Predsedništvu Srbije.
Nezavisni policijski sindikat Srbije zatražio je da se predložene izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju povuku iz skupštinske procedure i o njemu razgovara sa zaposlenima i sindikatima kako bi se pronašlo najbolje rešenje.
Taj sindikat je ocenio da se predloženim izmenama tog zakona u potpunosti obesmišljava beneficirani radni staž i da se direktno deluje destimulativno na policijace i na one koji nameravaju da postanu policajci.
"Policajci nemaju beneficirani staž zbog 'povlašćenog' statusa već zbog rizika posla koji obavljaju, svakodnevnog stresa na poslu i rada koji prouzrokuje oboljenja, smanjuje radnu sposobnost", naveo je taj sindikat u pismu predsedniku Tadiću.
Prethodno su na konferenciji za novinare predstavnici tog sindikata ukazali da zbog nebrige države prema policajcima i njihovog teškog materijalnog položaja, "nažalost mnogi zaposleni u policiji svoj izlaz vide u primanju mita i honorarnom radu kod kriminalaca".
Predstavnici tog sindikata su naveli da ohrabruju institucije i gradjane u borbi protiv korupcije.
Prema rečima urednika portala Pištaljka Vladimira Radomirovića, od 300 prijava pristiglih u poslednjh mesec dana, 15 se odnosi na policiju od čega je jedna stigla iz same policije.
Nezavisni policijski sindikat Srbije smatra da se Vlada Sbije i MUP prema policajcima odnose kao prema grajanima drugog reda i traži potpisivanje Granskog kolektivnog ugovora za policiju koji bi sedefinisalo plaćanje noćnog i prekovremenog rada, rešavanje stambenog pitanja policajaca i zarada, kao i nabavku uniformi.
Predsednik tog sindikata Momčilo Vidojević rekao je da su policajci u nezavidnom položaju i zbog sve učestalijih napada na policaje.
Povodom incidenta u jednom kafiću u Zaječaru u kojem je policajac iz pištolja ranio gosta kafića, pravni zastupnik sindikata Branko Lukić rekao je da je će se dokazati da taj policajac nije odgovoran za incident i da se branio od napadača.
(Beta)
Policajci predali pismo Tadiću
Izvor: B92, 26.Avg.2010
Beograd -- Nezavisni policijski sindikat traži prijem kod predsednika Srbije Borisa Tadića kako bi ukazao na loše uslove rada i loš materijalni položaj policajaca... Taj sindikat je tekaođe, nezadovoljan predloženim izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju...Nezavisni policijski sindikat...



