Parastos za Srbe ubijene u akciji Oluja

Izvor: Studio B, 04.Avg.2011, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Parastos za Srbe ubijene u akciji Oluja

Parastos za Srbe ubijene u operaciji hrvatske vojske "Oluja" 1995. godine održan je danas u Crkvi Svetog Marka u Beogradu u prisustvu više stotina članova porodica stradalih.

Parastosu koji je služio episkop hvostanski Atanasije (Rakita), prisustvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić, potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić i predstavnici udruženja porodica nestalih i poginulih.

Episkop Atanasije pozvao je na molitvu za pokoj duša stradalih u operaciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << "Oluja" i izrazio saučešće njihovim porodicama, prognanim sa vekovnih ognjišta.

"Znamo da ne smete da se vratite na ognjišta, jer vam tamo nije zagarantovana bezbednost. Znamo i da je više onih koji dolaze odande, nego onih koji se tamo vraćaju", rekao je vladika Atanasije.

On je podsetio na reči patrijarha Pavla koji je rekao da "ne bi pristao ni na malu, ni na veliku, ni na srednju Srbiju, ako bi bila izgrađena na nesreći drugih ljudi".

"Ne samo institucije, nego budućnost čitavog čovečanstva grade se na ljubavi i pravdi, a ne na nesreći drugih ljudi", poručio je episkop Atanasije. Dodao je da "danas cela Srbija tuguje", a da predstavnici naroda, duhovni i svetovni, nastoje da zaleče rane prognanih porodica stradalih i da uspostave red i pravdu.

Parastos povodom 16. godišnjice operacije "Oluja" organizovala su udruženja porodica Srba nestalih i ubijenih u akciji hrvatske vojske, a predstavnici tih organizacija položili su vence na spomen ploču žrtvama u Tašmajdanskom parku.

Preciznih podataka nema, a prema nekim procenama u akciji "Oluja" nestalo je 1.805 osoba. Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava tvrdi da je tokom te operacije poginulo ukupno 677 civila.

Dokumentaciono informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

Akcija "Oluja" počela je ofanzivom Hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na samoproklamovanu Republiku Srpsku Krajinu.

Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu.

U operaciji "Oluja" učestvovalo je 138.500 pripadnika Hrvatske vojske, MUP-a i Hrvatskog vijeća obrane. Tim snagama su se, prema hrvatskim izvorima, suprotstavile srpske snage od oko 31.000 vojnika.

Područje zahvaćeno hrvatskom ofanzivom napustilo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima su preko područja pod kontrolom bosanskih Srba u zapadnoj i severnoj Bosni krenule ka Srbiji.

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.