Postupak za razrešenje sudija koje  su pustile Bracanovića

Izvor: Blic, 23.Mar.2009, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Postupak za razrešenje sudija koje su pustile Bracanovića

Milorad Bracanović

BEOGRAD - Nadzorni odbor Vrhovnog suda pokrenuo je postupak za razrešenje troje sudija koje su donele odluku da Milorad Bracanović, bivši zamenik šefa BIA, bude pušten na privremenu slobodu, saznaje „Blic”.

Postupak za razrešenje pokrenut je protiv predsednika tročlanog veća Vrhovnog suda sudije Dragiše Đorđevića i sudija članova Miodraga Vićentijevića i Sonje Manojlović, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koji su doneli odluku da Bracanović izađe 5. marta iz požarevačke „Zabele”, umesto 16. maja kada mu je isticala dvogodišnja zatvorska kazna. Nadzorni odbor je ovakvu odluku doneo posle inicijative koju je dobio od doskorašnje predsednice Vrhovnog suda Vide Petrović-Škero i ministarke pravde Snežane Malović. U obe inicijative dato je isto obrazloženje da se troje sudija u odluci da Bracanovića puste na uslovnu slobodu pozvalo na preporuku nadležnih u požarevačkoj „Zabeli”, a da u zvaničnom izveštaju iz tog zatvora takve preporuke nema.

Ministarka Malović je svoju inicijativu obrazložila i time da je veće koje je donelo odluku o puštanju Bracanovića moralo da ima u vidu mišljenje veća Posebnog odeljenja Okružnog suda od 11. februara da Bracanović ne treba da bude pušten na uslovnu slobodu, kao istovetan stav glavnog državnog tužioca Slobodana Radovanovića od 3. marta.

Odluku o razrešenju sudija donosi Visoko personalno veće Vrhovnog suda, većinom glasova od devet sudija. Ukoliko Personalno veće prihvati odluku Nadzornog odbora, prosleđuje je Skupštini Srbije koja razrešava sudije.

Ukoliko sudije budu razrešene, njihova odluka o puštanju Bracanovića na slobodu neće biti ukinuta. Zakon dozvoljava da sudijske odluke i presude budu ukinute samo ukoliko su sudije prilikom donošenja počinile krivično delo, kao, na primer, primanje mita.

Bracanović je osuđen na dve godine zatvora zbog neprijavljivanja planiranja ubistva Ivana Stambolića na Fruškoj gori i Vuka Draškovića u Budvi. On je bio zamenik komandanta JSO i načelnik bezbednosti te jedinice do 2001. Početkom 2001. napreduje i postaje šef Sedmog odeljenja DB zaduženog za prisluškivanje i tajno praćenje. Posle pobune JSO, novembra 2001, Bracanović biva imenovan za zamenika šefa DB i na tom mestu ostaje do februara 2003. godine.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.