Vučić: Obećao sam da ćemo biti pouzdan partner

Izvor: Politika, 11.Jun.2014, 15:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Obećao sam da ćemo biti pouzdan partner

BERLIN – Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić započeo je danas dvodnevnu posetu Nemačkoj radnim ručkom sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Srpskog premijera Merkelova je dočekala uz najviše vojne i države počasti, intoniranje himni dve države i pozdrav zastavama.

Posle ručka  Merkelova i Vučić su se obratili medijima, a nemačka televizija ''Feniks''- javni servis nastao iz kooperacije televizija ARD i ZDF,  je direktno prenosila konferenciju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za štampu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić obećao je danas nemačkoj kancelarki da će Srbija biti pouzdani partner Nemačke, dok je Angela Merkel ocenila da njegova poseta Berlinu obezbeđuje veliki napredak u saradnji dve države.

Vučić je precizirao da je sa Merkelovom razgovarao o mnogim važnim regionalnim pitanjima i podvukao da Srbija želi joše veće prisustvo Nemačke na Balkanu i u Srbiji.

„Naravno želimo i što više nemačkih firmi kod nas”, rekao je premijer Srbije i dodao da je na Srbiji da ubrzano radi na reformama, donošenju potrebnih zakona..

„Srbija će biti simbol stabilnosti”, poručio je on na zajedničkoj konferenciji za novinare i naglasio da Nemačka ne treba da očekuje nikakve probleme od Srbije i da će sa svima u regionu imati dobre, komšijske odnose.

„Nemačka je najveća i najvažnija zemlja i za nas i u celoj EU” ocenio je Vučić i dodao je Srbija mala zemlja da bi bila partner ali da želi da bude saveznik Nemačke.

„Dobro je što ste tu”, poručila je Merkelova i dodala da ju je premijer Srbije obavestio o ambicioznoj agendi reformi koje predstoje pre svega u pogledu borbe protiv korupcije i transparentnosti zakonodavstva.

„To će biti fokus srpske vlade. A saradnja Nemačke će zavisiti od transparentnosti i toga koliko će situacija u pravnom pogledu biti stabilna. Na tome se već dosta radi “, rekla je ona.

Merkelova je ocenila i da je ostvaren značajan napredak u odnosu sa Prištinom što je rezultiralo početkom pregovora o pristupanju sa EU.

„Sada otvaramo prva poglavlja i na tome ćemo zajednički raditi “, poručila je Merkelova.

Ona je najavila da će premijeri i ministri svih zemalja Zapadnog Balkana biti pozvani na skup 28. juna.

Takođe, istakla je da će Nemačka nastaviti da pruža pomoć srpskom narodu pogođenom katastrofalnim poplavama.

Vučić: Želimo da garantujemo punu slobodu medija

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić danas je, posle razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, izjavio da je Srbija demokratska država koja želi da garantuje apsolutnu slobodu medija.

Vučić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom, odgovarajući na dva pitanja novinara o slobodi medija u Srbiji, konstatovao da na tom polju postoje izvesni problemi i da je vlada u Beogradu otvorena za primedbe, ali da su primedbe koje su prethodnih dana iznošene netačne.

Vučić je ispravio novinarku nemačke novinske agencije DPA koja je postavljajući pitanje konstatovala da je većina medija u Srbiji u državnom vlasništvu, objasnivši da je situacija upravo suprotna i da je ogromna većina medija u Srbiji u privatnom vlasništvu.

„Moja je namera bila, a to je i deo predizbornog programa, da se mediji privatizuju, a to nailazi na prepreke kod manjinskih zajednica zbog regionalnih programa. Naša je želja da garantujemo punu i apsolutnu slobodu medija”, rekao je Vučić.

Vučić: Budućnost Južnog toka ne zavisi od Srbije

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić danas je, posle razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, izjavio da budućnost projekta „Južni tok” ne zavisi od Srbije, već od dogovora Rusije i EU.

Vučić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom, na pitanje da li Srbija želi da nastavi gradnju gasovoda „Južni tok”, odgovorio konstatacijom da će se u budućnosti tek videti da li će to biti realni projekat ili ne.

„To ne zavisi od nas, već od dogovora Rusije i EU. Mi imamo dogovor i potpisan predugovor. 'Gasprom' je većinski vlasnik NIS-a, te se Srbija nalazi u specifičnoj poziciji. Mi ćemo gledati da zaštitimo srpske interese, ali to zavisi i od interesa Evrope. Ne možete preskakati zemlje EU da biste došli do Srbije”, objasnio je Vučić.

Tanjug

objavljeno: 11.06.2014.

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučić: Obećao sam da ćemo biti pouzdan partner

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jun.2014

  Premijer Srbije Aleksandar Vučić obećao je danas nemačkoj kancelarki da će Srbija biti pouzdani partner Nemačke, dok je Angela Merkel ocenila da njegova poseta Berlinu obezbeđuje veliki napredak u saradnji dve države.    

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.