Samo Merkelova  može da spreči sunovrat    Italije

Izvor: Blic, 27.Okt.2011, 14:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Samo Merkelova može da spreči sunovrat Italije

Nemački parlament dao je juče široku podršku planu za povećanje evropskog stabilizacionog fonda kako bi bio efikasniji u rešavanju dužničke krize u Evropi. Italija se uzda u podršku Nemačke

Za uvećanje fonda koji sada iznosi 440 milijardi evra glasala su 503 poslanika, protiv je bilo 89, a uzdržanih četvoro, čime je kancelarki Angeli Merkel dat snažan mandat da na samitu Evropske unije prihvati dogovor o povećanju fonda kojim bi bio odbranjen i evro.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />Angela Merkel je rekla opozicionim liderima da bi izmenama fond trebalo da raspolaže s više od 1.000 milijardi evra, mada to još nije konačna svota. Ona je rekla parlamentu da svet posmatra da li će Evropa i Nemačka preuzeti odgovornost za "najozbiljniju evropsku krizu od Drugog svetskog rata”. Ona je naznačila da bi privatni investitori trebalo da otpišu najmanje 50 odsto svojih potraživanja prema Grčkoj.

Samit u Briselu

U Briselu je juče završen trodnevni vanredni samit Evropske unije čiji je cilj bio sporazum o spasavanju evrozone ugrožene dugovima pojedinih država članica poput Grčke, a u poslednje vreme i Italije. Sastanku u prestonici Unije prethodilo je ključno glasanje u nemačkom Bundestagu, nakon kojeg je kancelarka Angela Merkel otputovala u Brisel. Nemačka je ključni, ako ne i jedini faktor koji italijansku državu može udaljiti iz zone bankrota, a time osigurati i opstanak evrozone.

Merkelova je uspela da ubedi većinu nemačkih poslanika da se proširivanje ovlašćenja Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF) neće negativno odraziti na njihovu zemlju i ekonomiju Nemačke. Međutim, stručnjaci otvoreno iznose sumnju da bi samo povećanje efikasnosti EFSF, koji je osnovan u maju prošle godine, a bez ulaganja dodatnog novca u njega, moglo da osigura spas Italije od bankrota.

EU bez novca

Naime, Robert Peston, urednik ekonomske rubrike Bi-Bi-Sija, u autorskom komentaru iznosi procenu da je u EFSF zapravo ostalo još oko 250 milijardi evra, odnosno da je skoro polovina početnih sredstava fonda već data za spasavanje Grčke, Portugala i Irske. Tu Peston nije uračunao novac koji je EU iz tog fonda uložila u pojedine posustale evropske banke u pokušaju da ih zadrži na finansijskom tržištu. Dakle, novac koji posle svega toga ostaje za spasavanje italijanske ekonomije teško da će biti dovoljan, pošto je ona treća po veličini u evrozoni.

Penzioni sistem

Jedan od ključnih uslova koji su čelnici evrozone, a pre svega Merkelova uz podršku Nikole Sarkozija, predsednika Francuske, postavili pred Italiju bila je reforma penzionog sistema. Vlada premijera Silvija Berluskonija postigla je dogovor po ovom pitanju u noći između utorka i srede, dakle neposredno uoči odlučujućeg poslednjeg dana samita EU. Berluskoni je uspeo da ubedi svog koalicionog partnera Umberta Bosija, lidera "Severne lige”, da pristane na pomeranje starosne granice za odlazak u penziju sa 65 na 67 godina. Ova granica će postepeno biti podizana do 2025.

- Na kraju smo uspeli da se dogovorimo. Sada ćemo videti šta EU ima da kaže o ovome - izjavio je Bosi posle napornog sastanka.

Ambasadori, odnosno stalni predstavnici država članica EU, juče su u prepodnevnim satima dobili u zatvorenim kovertama nacrt sporazuma o spasavanju evrozone, a prema procenama medija on nije sadržao nikakve konkretne brojke. Prema procenama, pravu odluku u ovom slučaju treba očekivati tek na samitu ministara finansija EU i evrozone koji će biti održan 7. i 8. novembra.

Berluskoni odlazi, Skifani premijer?

Italijanski mediji juče su objavili spekulacije da je u okviru dogovora premijera sa koalicionim partnerom Bosijem postignut i tajni sporazum po kojem bi se Berluskoni povukao sa vlasti u decembru ili januaru, a već u martu 2012. bili bi održani prevremeni izbori koje traži lider "Severne lige”. Kao premijer tehničke vlade koja bi pripremila izbore pominjan je Renato Skifani, aktuelni predsednik italijanskog Senata, i Đani Leta, jedan od najbližih Berluskonijevih saradnika.

Povezane vesti: Hiljadu milijardi evra za spas evrozone, EU otpisala polovinu grčkog duga! Članice evrozone bez dogovora o izlasku iz krize Sarkozi: Napredak u razgovorima lidera evrozone Sarkozi i Merkel: Napredak u razgovorima o krizi u evrozoni Grčka dobija spasonosni zajam od osam milijardi evra

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.