Izvor: RTS, 29.Jan.2016, 17:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Merkelova i Renci o izbegličkoj krizi
Nemačka kancelarka Angela Merkel, nakon sastanka sa italijanskim premijerom Mateom Rencijem, naglasila je da se zalaže za bržu primenu dogovora EU i Turske o migrantima, dok je Renci upozorio da "kraj Šengena znači kraj Evrope".
Merkelova je istakla da je sa italijanskim premijerom razgovarala o problemu izbeglica, kao i dogovoru >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Brisela i Ankare koji se moraju hitno primeniti.
Italija je blokirala plan EU koji predviđa da se Turskoj obezbedi pomoć od tri milijarde evra, a da ona u zamenu za to zaustavi priliv migranata u Evropu, podseća Rojters.
Renci je naglasio da zemlje EU moraju da rade zajedno na rešavanju migrantske krize. Istovremeno je upozorio da ako EU odustane od Šengena to će značiti da "odustajemo od Evrope", prenosi AP.
Italijanski premijer i nemačka kancelarka naveli su da članice EU treba da se angažuju na rešavanju problema u izbegličkim kampovima izvan Evrope kako bi pomogle da se zaustavi priliv, povećaju zaštitu svojih spoljnih granica i učine sve što je u njihovoj mogućnosti da pravedno raspodele one koji zaslužuju azil.
Renci je uoči sastanka sa Merkelovom, izjavio da je neprihvatljivo da nemačka kancelarka sklapa sporazume o evropskoj izbegličkoj krizi sa francuskim predsednikom i šefom Evropske komisije, a da u to ne uključi Italiju.
Italijanski premijer je naglasio da bi bio oduševljen kada bi Merkelova i francuski predsednik Fransoa Oland mogli da reše sve evropske probleme.
"Ali to nije slučaj", naveo je Renci u intervjuu za nemački list FAZ.
Pogledaj vesti o: Angela Merkel




















