GODINA MRAKA I STRAHA - 2017! Ništa više neće biti kao pre!

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Jan.2017, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

GODINA MRAKA I STRAHA - 2017! Ništa više neće biti kao pre!

Američki unilateralizam pod Donaldom Trampom, sve veća prodornost Kine i slabljenje moći nemačke kancelarke Angele Merkel doprineće da 2017. bude "najnestabilnija" godina kada je reč o političkim rizicima posle Drugog svetskog rata

- U 2017. godini ulazimo u period geopolitičke recesije - navodi se u godišnjoj prognozi njujorške kompanije, koja savetuje investitore o političkim rizicima. Internacionalni >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << rat ili "slom glavnih institucija centralne vlasti" nisu neizbežni, mada je "takav ishod u ovom trenutku zamisliv", prenosi "Blumberg".

Foto: Profimedia

Posle dolaska Donalda Trampa na čelo američke države, globalna ekonomija više neće moći da računa na SAD kada su u pitanju zaštitni mehanizmi, navodi "Eurasia", koja savetuje investitore o političkim rizicima. Trampovo nagoveštavanje otopljavanja odnosa sa Rusijom, skepticizam prema NATO i "dovođenje u liniju" sa evropskim partijama protiv establišmenta kao što je francuski Nacionalni front, mogli bi da oslabe glavni posleratni savez za zaštitu globalnog poretka, navodi se u izveštaju koji je objavljen u utorak.

Dokument upozorava na niz pretnji stabilnosti u 2017, počev od izbora u Nemačkoj, Francuskoj i Holandiji, preko planiranog izlaska Britanije iz EU, do izbegličke krize.

Foto: Reuters

Uprkos tome, SAD bi mogle da ojačaju, rekao je Jan Bremer, predsednik "Eurasia Group".

- U 2017. nas očekuju možda najgore geopolitičke prilike u poslednjih nekoliko decenija, ali će investicije na američka tržišta nastaviti da rastu, a sa njima će jačati i američki dolar - izjavio je Bremer u intervjuu na TV Blumberg.

Planirana tranzicija rukovodstva u Kini verovatno će dovesti do toga da Si Đinping "postane spremniji nego ikad da agresivnije reaguje na spoljnopolitičke teškoće", što bi tenzije između SAD i Kine moglo da dovede do vrhunca, ocenjuje "Eurasia".

Foto: Profimedia

Angela Merkel, koja će se na jesen kandidovati za novi mandat, verovatno će se suočiti s raspravama oko Bregzita, grčke dužničke krize i "sve autoritarnijeg" turskog predsednika Tajipa Erdogana, što bi moglo da ugrozi sporazum o izbeglicama između EU i Turske.

Merkelova će, predviđa "Eurasia", osvojiti četvrti uzastopni mandat, "ali potreba da udovolji kritičarima kod kuće ove godine će je oslabiti, što će se odraziti na kvalitet njenog upravljanja i kod kuće i u EU."

Foto: Profimedia

- Nedostatak ekonomskih reformi, pri čemu je od svih 14 velikih nacija jedino Kina "na pozitivnom kursu", dok će Italija, Rusija, Saudijska Arabija, Južnoafrička Republika, Turska i Velika Britanija oslabiti.

- Političari optužuju centralne banke, uključujući i Federalne reforme, za ekonomske teškoće. Takvi napadi predstavljaju "opasnost za globalna tržišta u 2017, jer prete da okončaju ulogu centralnih banaka kao tehnokratskih instucija koje garantuju finansijsku i ekonomsku stabilnost."

Foto: Profimedia

- Severnokorejski nuklearni program, u kombinaciji s tehnološkim napretkom, u budućnosti će omogućiti napade na američku zapadnu obalu.

Moguća pobeda predsednice Nacionalnog fronta Marin le Pen na predsedničkim izborima u Francuskoj najveća je politička opasnost u Evropi, gde se veze unutar EU i u evrozoni nalaze "u procesu postepene, usporene dezintegracije", izjavio je za TV Blumberg Nuriel Rubini, profesor Ekonomskog univerziteta u Njujorku.

- Ako Le Penova dođe na vlast u Francuskoj, ukoliko antievropska partija dođe na vlast u Italiji, to bi moglo da označi početak kraja Evrope i evrozone - dodao je on.

Autor teksta: Maja Anastasijević

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.