Angela Merkel stiže u Beograd

Izvor: Prva.rs, 08.Jul.2015, 18:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Angela Merkel stiže u Beograd

Merkelovoj će biti priređen svečani doček ispred Palate Srbija, gde će je dočekati premijer Aleksandar Vučić.
Posle susreta sa predsednikom vlade Srbije planirano je i zajedničko obraćanje medijima. 
Premijer Vučić uveren je da se Srbija i njena vlada svojim radom nisu obrukale i da su zalaganjem, odgovornošću i ozbiljnošću u merama koje sprovode pokazali da "imamo bar malo one nemačke doze discipline i preduzetništva".
Vučić je za Blic rekao i da je dolazak >> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs << Merkelove veliki dan za Srbiju, ali i za njega lično.
Inače, kako je ranije najavljeno u Berlinu, sa Vučićem je planirana i večera. 
U  četvrtak će sa Merkelovom razgovarati predsednik Srbije Tomislav Nikolić, a predviđeni su i razgovori sa predstavnicima civilnog društva Srbije.
Tokom posete Merkelove na snazi će biti najviše mere bezbednosti. Poseta Merkelove biće, kako se očekuje, u znaku podrške evropskim integracijama Srbije i bez postavljanja novih uslova.
Prema Vučićevim rečima, tokom posete Merkelove Srbiji Nemačka će, pre svega, da insistira "na onome što je njena agenda, a to je nastavak dijaloga sa Albancima u Briselu i postizanja sporazuma po pitanjima koje je Nemačka postavila". 
On je dodao da je siguran da će Merkelova biti veoma zadovoljna ekonomskim reformama u Srbiji. 
Vučić, kako je ranije rekao, očekuje da će Merkelova izneti teške reči oko Kosova i Metohije i nekih drugih tema, ali i "najlepše moguće reči o srpskim reformama i ekonomiji". 
Kancelarka će u Beogradu prespavati u Hotelu "Hajat", a večera će joj biti priređena u vili "Bokeljka" na Dedinju.
"Blic" navodi da će je tamo dočekati osam srpskih folklornih grupa, koji će joj u pet minuta predstaviti narodne nošnje i igre iz Srbije.
Po nalogu premijera, biće služena isključivo hrana i pića iz Srbije, od pređela, glavnog jela, deserta, do vina i vode.
Gostima će se služiti vbina iz poznatih srpskih vinarija, podruma Aleksandrović, Kovačević, Radovanović i Dibonis.    
Sama Merkelova je uoči puta u Beograd, rekla da se otvaranje pregovaračkih poglavlja Srbije sa EU povezuje i sa napretkom u odnosima Beograda i Prištine, ali je ukazala i na napredak, koji čine balkanske zemlje. 
Merkelova će pored Beograda, posetiti i Tiranu i Sarajevo, uz poruku da je svim zemljama zapadnog Balkana data pristupna perspektiva u za EU. 
"Verujemo da se samo tako mogu rešiti konflikti izmedu tih zemalja. I, pri svim teškoćama koje još uvek imamo, postoji napredak", ocenila je ona.
"Mi smo zahtevali da Srbija i Kosovo razgovaraju jedno sa drugim", rekla je ona.
"Ono što pre više godina uopšte nije bilo moguće - da se u jednoj prostoriji sedi i pregovara - danas je moguće. Ima još veoma puno da se uradi, ali postoje zaista dobri znaci. I mi pritiskamo da se taj proces ubrza", rekla je ona u video-poruci uoči posete. Kada je rec o kompromisu, Merkelova ga očekuje i od Beograda, ali i od Prištine. 
"Mi razgovaramo sa obe strane i obe strane hrabrimo. Za obe strane znači: samo ako se pri tom ostvari napredak, napretka će biti i u odnosu sa približavanjem EU", rekla je ranije Merkelova. 
Od dolaska Merkelove, srpski političari ne očekuju nove uslove, a poslanici vladajuće većine u srpskom parlamentu tumače njen dolazak kao još jednu potvrdu podrške te zemlje Srbiji, navodeći da se posle te posete može očekivati napredak Srbije u procesu evropskih integracija. 
Ministar bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da ne očekuje nove uslove, nego da Srbija bude pohvaljena kao kandidat za članstvo u EU i najavila da će otvaranje poglavlja početi do kraja godine. 
Uoči posete u Beograd stigao je i novi nemački ambasador Aksel Ditman koji je poručio da EU nije potpuna bez Srbije, a da se u Nemačkoj veoma cene lično angažovanje Vučića u dijalogu sa Prištinom, kao i spremnost za regionalnu saradnju koja doprinosi stabilnosti Zapadnog Balkana. 
Ranije danas, uoči dolaska Merkelove, jedan od najvećih svetskih dobavljača u auto-industriji nemačka kompanija Kontinental i Vlada Srbije potpisali su Memorandum o razumevanju što će omogućiti zapošljavanje novih 500 radnika i investiciju od 17 miliona evra.
Memorandum su, u prisustvu premijera Vučića i potpredsednika nemačke kompanije Markusa Murka, potpisali ministar privrede Željko Sertić, generalni direktor kompanije Kontinental za Srbiju Živko Topalović i gradonačelnik Subotice Jene Maglai.
Kontintetal  u Srbiji, odnosno Subotici, posluje od 2011. kada je uz investiciju od 11 miliona evra zaposleno 650 radnika.
"Ugovor o investiciji biće potpisan u narednih 30 dana, a fabrika bi trebalo da bude otvorena u drugoj polovini sledeće godine. Država će tu investiviju pomoći sa tri miliona evra, a grad Subotica će za izgradnju fabrike obezbediti 2,5 hektara", rekao je Sertić.

 Mihajlović: Poseta u korist dobrosusedskih odnosa
Direktor vladine Kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović izjavio je danas da se nada da će poseta nemačke kancelarke Angele Merkel Beogradu biti u korist dobrosusedskih odnosa u regionu i dobrih odnosa Srbije i Nemačke.
"Interesovanje Nemačke za regionalnu saradnju je ogromno i to će biti glavna tema. Ono što Merkel donosi, prema pisanju zapadnih medija, je da se regionalnom saradnjom i rešavanjem preostalih pitanja ubrza put ovog regiona ka EU", rekao je Mihajlović za RTS.
Dodaje da se Srbija nada i dobroj oceni za ekonomske reforme koje su sprovedene.
Mihajlović je rekao da je interesovanje javnosti za posetu Merkel Beogradu veliko, da je do sada akreditovano 250 novinara, snimatelja i fotoreportera iz 65 domaćih i stranih medija, od kojih je devet iz Nemačke.
Konferenciju za novinare Merkel i premijera Srbije Aleksandra Vučića, kako je naveo, prenosiće direktno sedam medija.
Poseta Merkel će, kako je dodao Mihajlović, pratiti uobičajene bezbednosne mere i tu neće biti nikakvih iznenađenja.
Izvor: Tanjug

Nastavak na Prva.rs...



Povezane vesti

Vučić: Da budemo marljivi kao Nemci

Izvor: B92, 08.Jul.2015

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Angela Merkel ključni politički igrač u stabilizaciji prilika na Zapadnom Balkanu...“Gospođa Merkel je ne samo kao predsednik nemačke vlade već i kao žena koja je ključni politički igrač u stabilizaciji prilika na Zapadnom Balkanu jedan od...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.