Štrajk prosvetara

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jan.2011, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Štrajk prosvetara

BEOGRAD -

Od ukupno 1.804 osnovne i srednje škole u Srbiji, prema podacima sindikata, danas štrajkuje 1.165 škola, izjavio je predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji.

On je na konferenciji za novinare rekao da je 654 škole potpuno obustavilo nastavu, a da su u 511 škola časovi skraćeni.

Erdelji je kazao da očekuje da će u ponedeljak broj škola koje štrajkuju biti još veći.

Štrajk u školama u Vojvodini
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Kao je za Radio-televiziju Vojvodine izjavio Miodrag Protić, predsednika Sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, u Vojvodini u oko 130 škola na snazi je potpuna obustava rada, u 25 škola se radi sa skraćenim časovima od 30 minuta, dok samo dve škole potpuno rade.

U Zrenjaninu u 36 škola je potpuna obustava rada, dok 6 radi sa skraćenim časovima.

U Sremskoj Mitorvici ne radi nijedna od 13 škola.

U Rumi u 13 škola je na snazi potpuna obustava rada, dok su u 4 škole skraćeni časovi.

U Kikindi 7 škola ne radi, a u 6 se nastavlja obavlja sa skraćenim časovima.

U Vršcu u sve 4 škole je na snazi potpuna obustava rada.

U Kovinu 5 škola ne radi, dok se u 6 nastava obavlja sa skraćenim časovima.

Za Novi Sad još nema kompletnih podataka ali se za sada zna da 60 škola ne radi, dok se u ostalima nastava obavlja u zakonskom štrajku, sa skraćenim časovima.

Štrajk u pančevačkim školama

Šesnaest pančevačkih osnovnih i srednjih škola danas je potpuno obustavilo rad.

U devet škola časovi će biti skraćeni na 30 minuta a samo tri škole na području grada Pančeva imaće redovnu nastavu.

Asocijacija prosvetnih radnika Pančeva saopštila je da su danas nastavu potpuno obustavile osnovne škole:"Vasa Živković", "Bratstvo jedinstvo"," Branko Radičević","Miroslav Antić", muzička i baletska škola kao i škole u selima:Jabuka,Starčevo,Dolovo,Omoljica,Nanatsko Novo Selo,Glogonj i Kačarevo.

Nastave neće biti ni u mašinskoj,elektrotehničkoj i medicinskoj školi.

Samo u osnovnoj školi u selu Banatski Brestovac kao i u Tehničkoj školi u Pančevu i Školi za osnovno i srednje obrazovanje "Mara Mandić" časovi će trajati 45 minuta.

U Rasinskom okrugu u štrajku 46 škola

Na području Rasinskog okruga od jutros je potpuno obustavljen rad u 27 osnovnih i srednjih škola, 19 štrajkuje skraćenjem časova na 30 minuta, a pet škola radi normalno, saopštio je načelnik Školske uprave Milan Đokić.

Đokić je agenciji Beta rekao da za sada nisu u štrajku tri škole u trsteničkoj opštini, jedna u Kruševcu i jedna u Brusu.

Prema njegovim rečima, profesori praktičnih predmeta u kruševačkoj Medicinskoj školi koja je donela odluku o potpunoj obustavi rada, izvode praktičnu nastavu, a učenici su na vežbama u zdravstvenim ustanovama grada.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije za Kruševac Dobrivoje Marjanović potvrdio je da je 27 škola, članica tog sindikata, u potpunom štrajku, a da su odluke o štrajku uz minimum procesa rada donele škole u kojima deluje više prosvetnih sindikata.

Marjanović je naglasio da su sve gradske škole u Kruševcu potpuno obustavile rad, i da ima najava da će od ponedeljka i deo onih škola koje su uvele skraćene časove preći u potpuni štrajk.

Po rečima Marjanovića, u pojedinim školama direktori cepaju sindikalne plakate i vrše pritisak na zaposlene u štrajku pozivajući ih telefonom i praveći spiskove štrajkača.

U Kragujevcu štrajkuje 16 škola

Od 36 osnovnih i srednjih škola u Kragujevcu, danas je štrajk u 16, a osam radi normalno, rečeno je agenciji Beta u Školskoj upravi Šumadijskog okruga.

U 12 osnovnih i srednji škola u Kragujevcu je "delimično" obustavljen rad.

Oko 80 odsto zaposlenih nastavnika u tim školama odlučilo je da uopšte ne drži nastavu, u ostalima je nastava redovno odvija, dok manji broj drži skraćene časove.

Među srednjim školama koje uopšte ne rade je Prva tehnička škola, u Prvoj gimnaziji se za štrajk opredelilo 95 odsto zaposlenih, u Medicinskoj školi i u Politehničkoj školi rade samo nastavnici praktične nastave.

Osnovna škola "Radoje Domanović" je u štrajku, kao i osnovna škola "Svetozar Marković" u kojoj međutim tri učitelja redovno drže časove.

Na području opština Šumadijskog okruga rad je totalno obustavilo 18 škola, dok je 16 u zakonskom štrajku i časovi su skraćeni na 30 minuta.

Prema navodima okružne školske uprave, 19 škola radi normalno, a u 14 škola je "na snazi" delimična obustava rada.

U školama koje štrajkuju, zaposleni su obavezni da dođu u školu, učenici treba da budu u učionicama, ali nastavnici članovi sindikata neće držati časove.

Generalni štrajk organizuju Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije i sindikat "Nezavisnost" , dok će članovi Sindikata obrazovanja Srbije držati skraćene časove od 30 minuta uz najavu da će i oni tokom sledeće sedmice potpuno obustaviti rad.

Prosvetni radnici, koji ne žele da učestvuju u štrajku, držaće časove i niko im ne sme to zabraniti niti im zbog toga pretiti.

Iz Ministarstva prosvete upozoravaju da je generalni štrajk nezakonit i da će prosvetni radnici snositi zakonske posledice, koja, pored ostalog uključuju i prestanak radnog odnosa.

Štrajkačni odbor, međutim, tvrdi da se u našoj zemlji krše međunarodne konvencije, koje predviđaju pravo na potpunu obustavu rada u školama, kao i da su na terenu prisutni pritisci, pretnje, inspekcije i policija.

Do generalnog štrajka došlo je nakon nekoliko sastanaka sa predstavnicima vlade i pokušaja da se zahtevi prosvetnih radnika - povećanje plate za 24,5 odsto, isplata zaostalih jubilarnih nagrada i otpremnina ispune.

Tokom ove sedmice u školama, članicama sindikata "Nezavisnost" organizovana je delimična obustava rada kao vid pritiska na vladu u kojoj je učestvovalo oko 300 škola.

Sindikati tvrde da će štrajk biti poput onoga iz školske 96/97 kada se mesecima nije išlo u školu i upozoravaju da su spremni da štrajkuju sve do ispunjenja zahteva.

Predstavnici Vlade Srbije, poručili su pre dva dana u razgovoru sa predstavnicima sindikata prosvete da su njihovi zahtevi za dodatnih 20 milijardi dinara nerealni i da bi to dovelo do enormnog povećanja javne potrošnje, makroekonomske nestabilnosti i rasta inflacije.

Vlada je predložila predstavnicima četiri sindikata da se, u cilju unapređivanja materijalnog položaja zaposlenih u prosveti tokom 2011. godine isplate jubilarne nagrade za 2009, 2010. i 2011. godinu, i zaostale otpremnine zaposlenima u prosveti iz osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Dragutinović: Zahtevi sindikata prosvete nerealni

Ministarka finansija Diana Dragutinović ocenila je danas da su zahtevi sindikata prosvete za dodatnih 20 milijardi dinara za povećanje plata u tom sektoru u ovom trenutku nerealni za budžetske mogućnosti Srbije.

Dragutinović je u izjavi Tanjugu istakla da bi ispunjavanje tog zahteva značilo za 60 do 70 milijardi veću javnu potrošnju Srbije u odnosu na ono što je planirano budžetom, a što nije moguće finansirati u ovom trenutku.

"Čak i da je moguće finansirati to nije dobro jer je veća javna potrošnja za više od dva procentna poena. To bi bila najveća javna potrošnja u Evropi, da ne govorim o sigurno lošim makroekonomskim posledicama, uticaju na kurs, inflaciju i destabilizaciju privrede", ukazala je ministarka.

Dragutinović je naglasila da "ne može samo jedan sektor društva dobiti na račun svih ostalih i ne može to da bude na štetu svih građana Srbije".

Ona je podsetila da je tokom prethodne i ove sedmice konstantno pregovarano sa predstavnicima sindikata, a u sredu je na pregovorima, pored nje i ministra prosvete Žarka Obradovića, bio prisutan i premijer Mirko Cvetković.

Prema njenoj oceni, vlada i ministarstva finansija i prosvete uputila su sindikatima prosvete "fer predlog" da u aprilu, kada se sagleda visina budžetskih prihoda od početka godine, bude razmotreno povećanje plata svim zaposlenima u javnom sektoru.

"Taj predlog jeste da se tokom aprila meseca, kada se završi prvi kvartal, i kada sagledamo da li su prihodi veći od onih koje smo planirali, a mi jesmo planirali konzervativno, da se u skladu sa budžetskim mogućnostima poveća zarada svim zaposlenima u javnom sektoru", navela je Dragutinović.

"U ovom trenutku, njihov zahtev je nerealan", zaključila je ona.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika,   Štrajk

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.