Na Staroj planini tkaju motive sa najlepših srpskih ćilima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Jun.2017, 13:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na Staroj planini tkaju motive sa najlepših srpskih ćilima

Tradicionalno ćilimarstvo o kojem glas iz Srbije najčešće pronose strane diplomate i mediji, tema je tkačke kolonije koja je na Staroj planini okupila strane diplomate i gradonačelnike koji pružaju podršku nezaposlenim ženama iz ruralnih krajeva da kroz domaću radinost obezbede sebi trajno zaposlenje i stabilan izvor prihoda.

Koloniju su organizovali gradovi Pirot i Sombor u okviru Sporazuma o saradnji na očuvanju staparskog i pirotskog ćilima, zajedno sa Etno mrežom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i zadrugom za izradu ćilima i suvenira Damsko srce iz Pirota, uz podršku NALED-a i ambasada Australije i Sjedinjenih Američkih Država.

Tokom trajanja tkačke kolonije, od 24. do 27. juna, petnaestak vrsnih tkalja iz svih krajeve Srbije izradiće motive sa pirotskog ćilima i učestvovati na predavanjima kako bi obogatile svoja znanja o klečanoj tehnici, istorijatu i ornamentima koji su najčešće zastupljeni na ćilimu.

Tkačku koloniju i Staru planinu obišli su gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i član veća za kulturu i obrazovanje grada Sombora Nemanja Sarač, predsednica Etno mreže Violeta Jovanović, ambasadorka Australije Džulija Fini, ambasadorka Indije Narinder Čauhan, stalna predstavnica UN za Srbiju Karla Herši, ataše za kulturu ambasade SAD Erika Kin i drugi domaći i strani zvaničnici.

Diplomate su učestvovale u dodeli priznanja deci i mladima za najbolji likovni rad s motivima sa ćilima, posetili vodovod Tupavica i razgovarali o očuvanju ugroženog kulturnog nasleđa kroz promociju pirotskih i staparskih ćilima kao reprezentativnih diplomatskih poklona iz Srbije.

"Saradnjom Pirota i Sombora stvaramo prilike za nezaposlene žene da unaprede svoje veštine i osposobe se da kao proizvođači rukotvorina ostvaruju prihod za svoja domaćinstva. Pored komponente ekonomskog osnaživanja, pirotski i staparski ćilim čine vitalne elemente našeg kulturnog nasleđa koji pružaju osećanje identiteta i kontinuiteta i grade poštovanje prema kulturnoj raznolikosti", predsednica Etno mreže kaže Violeta Jovanović.

Da bi se kulturno nasleđe sačuvalo, potrebno je da deca i mladi kroz obrazovanje i porodicu upoznaju, zavole i čuvaju tradiciju svoje zemlje. Tim povodom organizovan je likovni konkurs u Pirotu na koji je pristiglo više od stotinu radova.

Za najbolje autore izabrani su Katarina Pavlović iz predškolske ustanove Zmaj, Helena Vlatković, prvi razred OŠ "Dušan Radović", Marko Manić, drugi razred OŠ "Sveti Sava", Dunja Petrović, treći razred OŠ "8.septembar", Una Stojanović, peti razred OŠ "Vuk Karadžić" i Anđelija Stančić, učenica drugog razreda Gimnazije Pirot.

Tkačka kolonija prilika je i za promociju turističkih potencijala Stare planine i pirotskog kraja gde turisti mogu da probaju čuvene lokalne proizvode kao što su peglana kobasica i pirotski kačkavalj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.