Ministarka lupila rampu Divcu

Izvor: Blic, 15.Jun.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministarka lupila rampu Divcu

Brojne primedbe na Nacrt zakona o sportu, navedene u pismu rukovodstva Olimpijskog komiteta na čelu sa Vlade Divcem upućenom predsedniku Tadiću i premijeru Cvetkoviću dobiće danas odgovor - iz Ministarstva omladine i sporta. Kolegijum kojim predsedava ministarka Snežana Samarđžić Marković pokušaće da ih ospori i dokaže da će srpski sport dobiti zakon po meri svojih potreba.



Divac i saradnici ostaju pri stavu da predlog Ministarstva ruši autonomiju sporta, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << minimizuje ulogu OKS i kosi se sa evropskim sportskim pravom i usvojenom strategijom u Srbiji.

- Ako se usvoji biće to najobimniji zakon u Evropi, pri čemu se štošta može tumačiti ovako i onako - kaže za "Blic” potpredsednik OKS Žarko Paspalj. - Komisija za sport pri Evropskoj zajednici insistira na ograničenju političkog uticaja i prenošenju ovlašćenja na nevladin sektor, a ovi predlozi nude suprotno.

U Vladi je u toku izjašnjavanje, čeka se mišljenje još nekoliko ministarstava.

- Bez obzira na njihov stav, zahtevamo da se sve vrati na početak i nađu rešenja za dobrobit srpskog sporta, koja sada ne vidimo! Divac, ja i naši saradnici imamo sportski integritet koji nam daje pravo da kažemo šta mislimo. Činjenica da je odložena rasprava o Nacrtu, predviđena za četvrtak, govori da se nešto može promeniti.

Po mišljenju bivšeg košarkaškog asa, javna rasprava nije obavljena na pravi način.

- To kako su vođene raprave i ko je na njih pozivan govori da uopšte nija bila transparentna! Mi u OKS imamo dovoljno stručnih ljudi koji će pomoći da se naprave bolja rešenja. Ne možemo dozvoliti da Ministarstvo ima apsolutnu moć nad strukom i finansijama. Imamo stručnost i motiv, pa ćemo prihvatiti i odgovornost za rezultate našeg sporta - poručuje Paspalj.

Primedbe ne stižu samo iz OKS, nego i iz Sportskog saveza Srbije.

- Kao član komisije i savetnik Daneta Korice zastupao sam mišljenja Sportskog saveza, koja se u nekim stvarima bitno razlikuju od predloga. Ukinute su nam nadležnosti koje smo imali. Do sada smo predlagali programe naše organizacije i granskih saveza, a sada sve ide direktno Ministarstvu - kaže Nenad Đurđević, profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu.

Po novim rešenjima država preuzima dobar deo ovlašćenja sportskih organizacija.

- Nije reč samo o parama, iako će tu biti "gužve”. Svaki savez pokušaće da otme što veći deo kolača, ne osvrćući se na druge i na smanjenje budžeta za oko 40 odsto. Kategorizacija sportova, sportista i trenera takođe prelazi na Ministarstvo iako je reč o poslu koji se obavlja permanentno i zahteva iskustvo. Ono što je 1996. dato sportskim radnicima, sada im se oduzima.

Onaj ko uzima pravo da kroji sudbinu sporta u Srbiji, po mišljenju Đurđevića, treba da snosi najveću odgovornost.

- Autonomija sporta je ugrožena, bez dileme, ispada da Sportski savez nije radio dobro proteklih godina. Ako je tako, Ministarstvo sporta mora da odgovara i za rezultate naših sportista na najvećim takmičenjima.

Rešenja za privatizaciju su, po mišljenju našeg sagovornika, najlošiji deo nacrta i treba se nadati da će pre usvajanja biti izmenjena i precizirana.

- Prvi deo je evidentiranje imovine, a zatim njeno pretvaranje u akcije. Deo evidentirane imovine već pripada klubovima, pa dok se oni snađu može se desiti da ona dobije nove vlasnike. Radi se o pravnoj nesigurnosti.

Ovaj problem može se pojaviti u Partizanu, gde je vlasnik nekretnina Sportsko društvo, pa će prvo morati da se razgraniči imovina pojedinih klubova.

- Opštinski savezi su dobili mnogo veću samostalnost u planiranju i traženju sredstava za programe, što je trend koji je prihvaćen u Evropi, sasvim suprotno nekim rešenjima na makro planu srpskog sporta - kaže Đurđević.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ministarstvo odbacilo optužbe OKS

Izvor: B92, 15.Jun.2009

Ministarstvo omladine i sporta saopštilo je da su optužbe Olimpijskog komiteta Srbije o Nacrtu zakona o sportu "paušalne i bez ikakvih argumenata". ..Olimpijski komitet Srbije uputio je u petak otvoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću u kome je zatražio pomoć...

Nastavak na B92...

Ministarstvo sporta negiralo optužbe OKS

Izvor: S media, 16.Jun.2009, 12:43

Ministarstvo omladine i sporta odbacilo je navode iz pisma koje je Olimpijski komitet Srbije upitio predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću, i smatra da se radi o paušalnim ocenama Nacrta zakona o sportu bez ikakvih argumenata...U saopštenju Ministarstva navodi se da je primedba...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.