
Izvor: S media, 24.Dec.2011, 14:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Najvažniji dogadjaji u Srbiji u 2011. (VIDEO)
Pogledate listu od deset najvažnijih dogadjaja u Srbiji u 2011. godini po izboru Novinske agencije Beta:
1. Hapšenje Mladića i Hadžića - U selu Lazarevu u blizini Zrenjanina 26. maja, posle 16 godina skrivanja, uhapšen je haški optuženik i bivši komandant bosanskih Srba Ratko Mladić. Dva meseca kasnije, 20. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << jula posle sedam godina skrivanja, u Vojvodini je uhapšen poslednji haški begunac Goran Hadžić. Najviši zvaničnici Srbije posle hapšenja Mladića i Hadžića obećali su da će biti istraženo gde su se skrivali i ko im je u tome pomagao, ali do danas nema objavljenih rezultata te istrage.
2. Kandidatura - Lideri EU nisu 9. Decembra dodelili Srbiji status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, iako je Evropska komisija dala pozitivnu preporuku 12. oktobra i iako je većina članica EU bila za takvu odluku. Umesto toga, Evropski savet je odlučio da će u februaru biti data ocena napretka Srbije i da će početkom marta na samitu EU biti doneta odluka o kandidaturi Srbije za članstvo u Uniji. Od Srbije se očekuje da nastavi dijalog sa Prištinom i da primeni postignute sporazume.
3. Restitucija - Skupština Srbije usvojila je 26. septembra 2011. godine Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, posle burne polemike i protivljenja Saveza vojvodjanskih Madjara (SVM), članice vladajuće koalicije. Na donošenje tog zakona čeka se 11 godina, o kako su nove, demokratske vlasti obećale povratak nacionalizovana imovine pravim vlasnicima kao prioritet.
Ponovo blokirana oba administrativna prelaza (VIDEO)
Tadić: Početak pregovora sa EU do kraja godine
Tadić: Uhapsili smo Mladića, hoćemo brže u EU
4. Pregovori i barikade- Pregovori Beograda i Prištine počeli su 8. marta u Briselu i održano je ukupno osam rundi razgovora. Prvi dogovori postignuti su početkom jula, o slobodi kretanja i matičnim knjigama. U pregovorima su postignuti i dogovori o carinskim pečatima, katastru, univerzitetskim diplomama i integrisanom upravljanju prelazima. Od Beograda je iz EU zatražen i dogovor o predstavljanju Prištine na medjunarodnim skupovima, ali su srpske vlasti to odbile uz obrazloženje da Kosovo ne može da bude predstavljeno kao ostale države, niti Beograd može da odustane od Rezolucije 1244 UN. Posle neuspeha dogovora o carinskim pečatima, kosovska policija pokušala je u noći izmedju 25. i 26. jula da zauzme prelaze Jarinje i Brnjak na severu Kosova. Srbi su reagovali postavljanjem barikada ka prelazima, ali i širom severnog dela Kosova.
5. Rekonstrukcija Vlade - Srbija je 14. marta dobila novu, rekonstruisanu vladu sa 17 resora i 21 članom. Vlada je pre rekonstrukcije imala 24 ministarstva i 27 članova.
6. Profesionalizacija Vojske Srbije- Prvog dana januara suspendovana je obaveza služenja vojnog roka u Srbiji, nakon više od 170 godina, a oružane snage od tada se popunjavaju profesionalnim vojnicima, podoficirima i oficirima. Osim aktivnog profesionalnog sastava, Vojska Srbije omogućila je i dobrovoljno služenje za oko 2.000 mladića i devojaka, na godišnjem nivou.
7. Presude i hapšenja- Presudama je okončano više velikih procesa pred srpskim pravosudjem. Na 15 godina zatvora zbog ubistva osudjen je Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam. Na kazne od 30 do 35 godina osudjeni su huligani koji su do smrti tukli francuskog navijača Brisa Tatona. Osudjen je i biznismen Stanko Subotić Cane, zbog šverca cigareta na šest godina. Uhapšena je, pod sumnjom za korupciju, nekadašnja direktorka zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović, a petorica rasformirane JSO osumnjičenih za organizovanje pobune te jedinice, novembra 2001. godine, uhapšeni su 20. septembra. Grupa od 17 osumnjičenih na čelu sa bivšim direktorom rudarskog basena Kolubara i članom DS S Draganom Tomićem, koja se tereti da je oštetila Kolubaru za najmanje 10 miliona evra, uhapšena je 3. oktobra.
8. Štrajk Tomislava Nikolića- Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić stupio je 16. aprila u štrajk gladju i žedju na mitingu naprednjaka ispred Doma Narodne skupštine i poručio da ga neće prekinuti dok vlast ne raspiše vanredne parlamentarne izbore. Nedelju dana kasnije, na molbu patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja, prekinuo štrajk.
9. Požari širom Srbije - Kraj 2011. godine obeležila je serija požara u centralnoj i južnoj Srbiji koji su, prema rečima zvaničnika, najverovatnije izazvani ljudskim nemarom, a gašenje su otežavale nepovoljne vremenske prilike.
10. Parada ponosa - MUP Srbije zabranio je 30. septembra sve javne skupove koji su bili najavljeni za vikend u kojem je trebalo da se održi četvrta Parada ponosa u Beogradu. Prema objašnjenju, zabranjeni su bili svi skupovi - Parada ponosa, Porodična šetnja Pokreta "Dveri" i Molitveni hod koji je najavila desničarska organizacija "Obraz".
(Beta)
Pogledaj vesti o: Zrenjanin, Uhapšen Ratko Mladić, Uhapšen Goran Hadžić