
Izvor: B92, 29.Nov.2023, 19:46
Estetska ginekologija: Metode za bolji seksualni užitak - kada se rade i da li su rizične VIDEO
Doktorka Jelena Jevtić Akif, specijista ginekologije i akušerstva, govorila je za TV Prva o problemima intimnog zdravlja sa kojima se žene u Srbiji suočavaju, kao i o načinima za njihovo prevazilaženje estetskim intervencijama u ginekologiji, takozvanom estetskom ginekologijom.
Problemi u intimnoj regiji kod žena dolaze što zbog starosti, što zbog porođaja. Promene nakon porođaja dovode do gubitka čvrstoće vagine, što kod žena utiče na smanjenje seksualnog zadovoljstva.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
"Jedan od načina za poboljšanje kvaliteta života kod žena su laserski tretmani poznati pod nazivom podmlađivanje vagine i zatezanje vagine, a radi se o tome da laserska energija stimuliše sintezu kolagenih vlakana u vagini i zatezanje već postojećih kolagenih vlakana, tako da se vraća čvrstina vagine i poboljšava se kvalitet seksualnog zadovoljstva", objašnjava doktorka.
Posle porođaja mogu nastupiti i teže promene - takozvani spad karličnih organa. Faktori rizika koji dovode do toga su, sem porođaja (prvenstveno vaginalnog), i druga stanja koja nisu vezana za porođaj - gojaznost; sva stanja koja dovode do porasta pritiska u stomaku kao što su stanja hroničnog zatvora, hroničnih opservativnih bolesti s intenzivnim, napornim kašljem; starenje. U tom slučaju primenjuje se laserska metoda.
"Laserom se tretira vagina tj. tkivo kojim se tretira spad vagine. Okolno tkivo postaje jače i smanjuju se simptomi prolapsa. Ako govorimo o promenama koje nastaju kao posledica starenja, pored lasera je prisutna i primena PRP-a."
"Sve promene kod žena koje su izazvane procesom strenja, odnosno menopauzom, ali i sve promene koje uzrokuju smanjenje estrogena, dovode do simptoma gubitka estrogena u telu žene. Tako da, kada za te situacije koristite kombinaciju lasera i PRP-a, to zaista utiče na kvalitet tog tkiva; zidovi vagine su deblji, elastičniji, bolje su prokrvljeni, bolji je osećaj kod doživljavanja seksualnog odnosa, smanjuje se bol i mogućnost povreda tokom seksualnih odnosa...", objasnila je dr Jevtić Akif u emisiji "150 minuta".
"Upotreba botoksa prvenstveno se sprovodi kada žena ima bolne spazme mišića vaginalnog ulaza, koje nazivamo vaginizam, i kada se ne mogu rešiti drugim metodama. Tada botoks ima značajnu ulogu u rešavanju problema."
Detaljnije poslušajte u video-prilogu:
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.