
Izvor: eKlinika.rs, 27.Mar.2025, 16:01
Koji su razlozi zbog kojih rana ne zarasta
Iako rane prolaze kroz nekoliko faza zarastanja, postoji mnogo razloga zbog kojih rana ne zarasta, uključujući osnovna medicinska stanja, određene lekove, individualne faktore životnih navika i nedostatke u ishrani.
1. Infekcija
Infekcija usporava proces zarastanja tela jer je telo previše zauzeto borbom protiv infekcije da bi izlečilo povredu. Znaci da postoji infekcija su:
upala
crvenilo ili toplota na dodir
gnoj
oteklina
žute kraste
2. Loša prokrvljenost
Loša >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << prokrvljenost može usporiti zarastanje rana. Da bi rane pravilno zarasle, potrebno im je adekvatno snabdevanje krvlju povređenog područja. Krv prenosi kiseonik i hranljive materije potrebne za zarastanje posekotine ili povrede kroz kardiovaskularni sistem tela.
3. Nedostatak hranljivih materija
Telu su potrebne određene hranljive materije kako bi se obnovila oštećena koža rane. Ako ih ne unosimo dovoljno kroz ishranu ili putem suplemenata, telo neće imati alate za adekvatno izlečenje. Hranljivi sastojci potrebni telu za zarastanje uključuju:
gvožđe
protein
selen
vitamin A
vitamin C
vitamin D
cink
4. Hronična zdravstvena stanja
Različita hronična zdravstvena stanja, uključujući dijabetes, oslabljen imuni sistem ili metabolički sindrom, mogu doprineti sporom zarastanju rana. Druga stanja koja mogu dovesti do sporog zarastanja rana su:
genetski poremećaji
inflamatorni poremećaji
otkazivanje bubrega
5. Rak
Kada osoba ima rak, sposobnost njenog imunološkog sistema da se regeneriše postaje oslabljena (imunokompromitovana), što ometa sposobnost brzog zarastanja rana.
6. Tretmani za rak ili druga stanja
Neki lekovi i terapije mogu usporiti zarastanje rana jer utiču na to kako imuni sistem reaguje na povrede. Tretmani koji mogu izazvati sporo zarastanje rana su:
hemoterapija
radijacija
metotreksat
steroidi
lekovi za transplantaciju organa
antikoagulansi (lekovi za razređivanje krvi) zbog većeg krvarenja
anti-inflamatorni lekovi koji zaustavljaju inflamatorno delovanje imunološkog sistema, usporavajući zarastanje
7. Prekomerno konzumiranje alkohola
Konzumiranje alkohola u velikim količinama može negativno uticati na način na koji se koža obnavlja zbog svoje sposobnosti da uspori proizvodnju ćelija kože i rad imunološkog sistema.
8. Pušenje
Nikotin i toksini u dimu cigareta sužavaju krvne sudove, smanjujući količinu kiseonika koja dospeva do rane. Pošto je kiseonik od suštinskog značaja za zarastanje rana, biće potrebno više vremena da zacele bez adekvatnog snabdevanja.
9. Starost
Nakon povrede, inflamatorni odgovor govori telu da počne da se leči. Kada taj upalni proces predugo traje, rane sporije zarastaju. Inflamatorni period nakon povrede je prirodno duži kod starijih osoba, zbog čega je zarastanje rana sporije.
10. Individualni polni hormoni
Osobe sa višim nivoima estrogena mogu doživeti brže zarastanje rana od onih sa nižim nivoima. To je zato što estrogen reguliše zarastanje rana.
11. Nivoi stresa
Stres može uticati na mnoge aspekte ukupnog zdravlja, uključujući zarastanje rana. Psihološki stres može oslabiti delovanje imunološkog sistema, uzrokujući duže trajanje oporavka povrede.
12. Nepravilna nega rana
Nepravilna briga o rani može ometati proces zarastanja time što se:
povećava rizik od infekcije
odlaže oporavak tkiva
nanosi veća šteta, što otežava zarastanje rane
Kako podstaći brže zarastanje
Briga o rani obezbediće pravilno, brzo zarastanje. Za brže zarastanje rana treba:
izbegavati alkohol
izbegavati lekove koji ometaju zarastanje
izbegavati pušenje
pratiti planove lečenja hroničnih stanja
redovno vežbati ako je moguće
upravljati hroničnim stanjima, poput dijabetesa, koja mogu ometati zarastanje rana
primenjivati pravilnu negu rana
koristiti proizvode koji sadrže agense za borbu protiv infekcije
Tipične faze zarastanja rana
Obično postoje četiri faze zarastanja rana i to su:
homeostaza: neposredno nakon nastanka rane, krv se zgrušava kako bi sprečila krvarenje, dok telo oslobađa faktore rasta kako bi izlečilo povredu
upala: od prvog do četvrtog dana procesa zarastanja uključeno je oslobađanje imunoloških ćelija koje čiste ranu; tada može da se oseti bol ili da se pojavi otok, a može se formirati i krasta
proliferacija: između četvrtog i 21. dana, različite ćelije, uključujući ćelije kože i imune ćelije, rade zajedno kako bi zatvorile i popunile povredu i ponovo uspostavile funkciju kože
remodeliranje: od 21. dana do perioda od dve godine, rana se potpuno zatvara, a ćelije kože počinju da jačaju to područje
Lečenje na osnovu uzroka
Za malu posekotinu, antibiotska mast i zavoj biće dovoljni. Nasuprot tome, veća povreda, kao što je hirurška rana, zahtevaće veću negu rana, previjanja i praćenja kod lekara kako bi se osiguralo adekvatno zaceljivanje i sprečavanje razvoja infekcije.
Kada treba zatražiti pomoć lekara
Trebalo bi da nadgledate ranu i sledite sva uputstva za negu posle nege lekara. Lekaru se treba obratiti ako primetite bilo koji od sledećih znakova:
zarastanje rane traje duže od četiri do šest nedelja
izgleda da isceljenje uopšte ne napreduje
primećujete znake infekcije, uključujući groznicu, crvenilo, upalu ili gnoj
rana se vremenom pogoršava ili se širi na druga područja
Članak Koji su razlozi zbog kojih rana ne zarasta se pojavljuje prvo na eKlinika.