Izvor: eKlinika.rs, 20.Jun.2021, 15:04

Kako na dojeno dete deluju lekovi, biljni preparati, vakcine, kontracepcija… koju koristi majka

Majke sve više koriste lekove u periodu dojenja, bez znanja koliko je za dojeno dete uopšte bezbedno uzimanje medikamenata. Tim povodom Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanovic Batut“ objavio je Nacionalne smernice za primenu lekova u periodu dojenja kako bi se javnost, a pre svega mlade majke, upoznale sa raspoloživim činjenicama o bezbednosti propisanih lekova.
Dejstvo lekova u periodu dojenja Za razumevanje bezbedne primene lekova u periodu dojenja, veoma je značajno >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << poznavati farmakokinetičke faktore koji utiču na prelazak leka u mleko. Faktori koji utiču na koncentraciju leka u mleku:
1. Stepen vezivanja za proteine plazme. Veći stepen vezivanja za proteine plazme rezultuje nižim koncentracijama slobodne (nevezane) frakcije leka i posledično manjim obimom prelaska leka u mleko.
2. Volumen raspodele leka. Veći volumen raspodele, tj. brza i obimna tkivna raspodela, rezultuje nižim koncentracijama lekova u krvi i manjim stepenom izlučivanja leka mlekom.
3. Poluvreme eliminacije. Lekovi kratkog poluvremena eliminacije se kraće zadržavaju u krvi dojilje i zato imaju manju mogućnost prelaska u mleko nego lekovi dugog poluvremena eliminacije.
4. Liposolubilnost leka. Visok sadržaj lipida u mleku pospešuje prolazak liposolubilnih lekova u mleko.
5. Molekulska masa leka. Lekovi manje molekulske mase (7,0) zbog nižeg stepena jonizacije.
Upotreba biljnih (lekovitih) proizvoda Osnovni problem koji se javlja pri odlučivanju o upotrebi lekovitih proizvoda biljnog porekla predstavlja nedostatak medicinski relevantnih informacija iz kontrolisanih studija, zbog čega se u literaturi često napominje da se njihova primena ne preporučuje u periodu dojenja. Mere opreza ne bi trebalo da se tumače kao apsolutna zabrana, već kao upozorenje zdravstvenim radnicima i pacijentima i savet za nadgledanje primene i reakcije na terapiju. Preporuka je da se prednost daje registrovanim biljnim i tradicionalnim biljnim lekovima, zato što se kod njih sprovodi kontrola kvaliteta i zato što postoje jasne naznake načina upotrebe, kontraindikacija, neželjenih efekata i interakcija u uputstvu za lek. Što se tiče začinskih biljaka koje se koriste u biljnim lekovitim proizvodima, nema razloga za zabrinutost ukoliko se one koriste u istoj količini kao i u hrani.
Kontracepcija u periodu dojenja Metode postpartalne kontracepcije mogu biti hormonske i nehormonske, pri čemu je poznato da hormonske dovode do pojave leka u majčinom mleku i mogu uticati na dojeno dete. Hormonski kontraceptivi izlučuju se u vrlo niskom stepenu u majčino mleko (

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.