Tri godine Sporazuma o zabrani kasetnih bombi

Izvor: Medijski istraživački centar, 31.Jul.2013, 18:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri godine Sporazuma o zabrani kasetnih bombi

Oslo proces odnosno međunarodni Sporazum o zabrani kasetnih bombi kojim se zabranjuje korišćenje transfer i skladištenje kasetnih bombi počeo je da se primenjuje pre tri godine 1. avgusta, a pre godinu dana od kasetne municije na Kopaoniku su nastradala dva pripadnika Vojske Srbije.
Srbija još uvek nije potpisala konvenciju, a Aleksandar Vučić koji je pre par dana najavio da će podneti ostavku na mesto ministra odbrane, prošle godine je na dan pogibije dvojice vojnika rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Medijski istraživački centar << da Srbija nije potpisala konvenciju ali da Srbija i nije bacala te bombe.
Norveška vlada je započela proces Konvencije o kasetnoj municiji u februaru 2007.. godine, sa namerom da postigne međunarodni sporazum kojim bi se zabranila upotreba kasetnih bombi, čiji je tekst usaglašen u Dablinu maja 2008. godine.
U Oslu decembra 2008. bio je otvoren za potpisivanje, da bi stupio na snagu 1. avgusta 2010. godine.
Srbija još uvek nije potpisala konvenciju, a do sada je potpisalo 112 država, 81 je ratifikovalo.
Države potpisnice su obavezne da u narednih osam godina od potpisivanja unište zalihe, a u narednih 10 godina očiste kontaminirana područja.
Na Srbiju tokom NATO bombradovanja bačeno je više stotina hiljada komada kasetne municije. Iako je Srbija aktivno učestvovala u izradi Konvencije o zabrani kasetne municije i prihvatila je u maju u Dablinu, do danas je nije potpisala.
U Srbiji nekoliko organizacija, domaćih i stranih, se aktivno zalaže za pristupanje Srbije konvenciji. Jedna od najaktivnijih organizacija su Ban advokati koje je osnovao Hendikep Internešnal Belgije. Ban advokate čine osobe iz više ugroženih zemalja kao što su ( Avganistan, Irak, Etiopia, Liban, Vietnam, Srbija i dr. ) a koji su nastradali od kasetne municije. Jednu od aktivnijih grupa Ban advokata čine aktivisti sa juga Srbije Slađan Vučković, Dušica Vučković i Dejan Dikić.
Slađan Vučkković je jedan od osnivača i regionalne NVO Akcija i pomoć, koja takođe ima za cilj da natera Srbiju da potpiše konvenciju.
„Jedan od zadataka je bio da upoznamo ljude širom sveta preko medija ili manifestacija koliko su kasetne bombe opasne, i kakve strašne posledice ostavlja za sobom to oružje. Prema zvaničnim podacima u preko 95 odsto slučajeva žrtve su civili, a najmanje strada vojska protiv koje su prvobitno i bile namenjene“, rekao je Vučković za MIC.
On je istakao da je mnogo složeniji zadatak lobiranje i uticaj na zemlje koje su se protivile naporima da se zabrani kasetna municija.  
„Naša borba još traje jer Srbija još uvek nije potpisala konvenciju“, rekao je Vučković.

Pogledaj vesti o: Vojska Srbije

Nastavak na Medijski istraživački centar...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Medijski istraživački centar. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Medijski istraživački centar. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.