Izvor: Radio 021, 10.Maj.2019, 20:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan pobede: Kako je Srbija u ritmu "kaljinke" obeležila pad fašizma

Srbija je dva dana obeležavala Dan pobede u Drugom svetskom ratu, koji je uglavnom prošao u znaku Rusije.

Ivan DinicPripadnici Vojske Srbije na paradi u Nišu

„Ura, ura, ura", čulo se 9. maja sa Crvenog trga u Moskvi, tokom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom.

Oko 2.000 kilometara dalje, Srbija je obeležavala isti datum >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << - i to u dva dana.

Prvo je u sredu kroz nekoliko gradova prošao „Besmrtni puk", uz koncert ruskih i srpskih umetnika u centru Beograda, da bi dan kasnije u Nišu održana vojna parada, kojoj je prisustvovao državni vrh.

Zbog čega je važno da Srbija proslavi Dan pobede?

„Zato što smo bili na pobedničkoj strani i zato što smo podneli velike žrtve", kaže za BBC na srpskom istoričar Mile Bjelajac.

„Važno je i zato što treba podsećati mlade, koji su toliko udaljeni od svih tih događaja, da postoje pokušaji da se pobeda iz 1945. na neki način relativizuje...

„Dolaze neke nove generacije kojima je daleka i istorija Drugog svetskog rata, a kamoli nešto dalje".

Iako i dalje traju rasprave o tome da li je Srbija tokom Drugog svetskog rata imala dva antifašistička pokreta ili jedan - ovaj 9. maj prošao je u znaku Rusije.

BBC/Lazara MarinkovićObeležavanje Dana pobede u Beogradu

Beograd

Na obeležavanju Dana pobede u prestonici Srbije sve je prošlo u tonu srpsko-ruskog prijateljstva.

Ispreplitane zastave Srbije i Rusije dočekivale su građane sa bine kod Skupštine grada, gde je održan koncert u organizaciji Ruskog doma.

Prethodno su ministri Zoran Đorđević i Nenad Popović, poznat po proruskim izjavama, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i ruski ambasador Aleksandar Čepurin postavili venac na Spomen-groblje oslobodiocima Beograda.

„Srbi i Rusi su braća po oružju. Ovo je dan kada treba da pamtimo svakog srpskog i ruskog heroja, od maršala do vojnika", izjavio je Čepurin.

Centralnim gradskim ulicama prošao je i „Besmrtni puk", u kojem je bilo i gostiju iz Rusije i pripadnika „Noćnih vukova".

Dan pobede - kad je pao fašizam, a rodila se nova EvropaVojna parada u Nišu: „Odbrana slobode" u 15 slikaDan pobede u Moskvi: 13.000 vojnika na Crvenom trguSrbija i antifašizam: Šta deca danas uče

Na kraju su građani ispred Skupštine grada mogli besplatno da pogledaju film „Balkanska međa", u kojem glavnu ulogu igra Miloš Biković.

Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić kaže za BBC da to predstavlja „sve više kopči vezanosti za Rusiju, a samim tim i udaljavanja od Evropske unije".

Kako ističe, dok je Delegacija EU u Domu sindikata organizovala prijem povodom Dana pobede, sa platoa ispred Skupštine grada je odjekivala - „kaljinka".

„Da li je to još jedan od načina da Rusiji izrazimo zahvalnost zbog Kosova, što mi je najbliže na pameti, ili je iskrena ideološka orijentacija - ne znam.

„Ono u što sam siguran jeste da je to gubitak nečeg našeg autentičnog... Srbija ima svako pravo da sama slavi Dan pobede, a ne da se pridružuje ruskoj proslavi".

BBC/Lazara MarinkovićBesmrtni puk u Beogradu, tokom kojeg građani nose slike predaka stradalih u Drugom svetskom ratu

Niš

I u Nišu je Dan pobede obeležavan dva dana.

U sredu je kroz grad prošao „Besmrtni puk", na čijem čelu je bio general u penziji Vladimir Lazarević, nekadašnji komandant Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije, koji je pred Haškim tribunalom osuđen za ratne zločine.

Lazarević se i obratio okupljenima.

„U srpskom čoveku je ugrađen genetski kod, a to su nepokor, patriotizam i slobodoljublje. Mrtve junake i heroje zemlje ne zaboravite, a žive poštujte", rekao je.

Tim povodom oglasio se ambasador Sjedinjenih Država Kajl Skat.

„Sramota je da osuđeni ratni zločinac korača ispred onih koji žele da odaju počast saveznicima koji su umirali boreći se za pravdu i mir u Evropi. Dan Evrope = evropske vrednosti", tvitovao je Skat.

U međuvremenu su položeni venci u čast sovjetskih vojnika koji su učestvovali u oslobođenju grada.

Gradska vlast Niša je i podržala događaj i učestvovala u njemu - od gradonačelnika, do načelnice Nišavskog okruga, navode Južne vesti.

Dan kasnije, u četvrtak, Niš je bio domaćin centralne proslave, kada je ulicama prošla parada „Odbrana slobode", uz prisustvo državnog vrha, kao i vrha Republike Srpske.

Na paradi je učestvovalo više od 4.000 vojnika i policajaca, kao i sve vrste vozila od tenkova do aviona koji su nadletali grad.

Zbog čega je parada održana u petak, a ne u četvrtak, nije zvanično saopšteno.

FonetBesmrtni puk u Nišu

Šta kažu zvaničnici?

Predsednik Vučić je u četvrtak, tokom regionalnog samita Brdo-Brioni u Tirani, govorio o Danu pobede.

„Srpski narod je jedan od, proporcionalno, pet najstradalnijih naroda u svetu, i u Prvom i Drugom svetskom ratu, i ovo je za nas veliki dan, uz Dan Evrope, koji je takođe važan", rekao je Vučić.

Isto je ponovio i dan kasnije tokom prijema povodom Dana pobede organizovao šef delegacije EU Sem Fabrici.

Tom prijemu je takođe prisustvovao čitav državni vrh, među kojima su premijerka Ana Brnabić, kao i ministri Branko Ružić, Zoran Đorđević i Goran Trivan, a tu su bili i ambasadori SAD i Britanije Kajl Skat i Denis Kif.

Predsednik Srbije je Dan pobede čestitao i ruskom predsedniku Putinu.

„Čestitam i bratskom ruskom narodu, koji je veliku pobedu u Drugom svetskom ratu izvojevao svojim vanvremenskim patriotizmom, junaštvom i žrtvovanjem", navodi se u pismu.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Dan pobede: Kako je Srbija u ritmu "Kaljinke" obeležila pad fašizma

Izvor: B92, 11.Maj.2019, 00:09

Srbija je dva dana obeležavala Dan pobede u Drugom svetskom ratu, koji je uglavnom prošao u znaku Rusije..."Ura, ura, ura", čulo se 9. maja sa Crvenog trga u Moskvi, tokom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom...Oko 2.000 kilometara dalje, Srbija je obeležavala isti datum - i to u dva dana...Prvo...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.