Vize najveća prepreka za strane studente

Izvor: Danas, 10.Jul.2015, 22:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vize najveća prepreka za strane studente

Beograd - Nerešeno pitanje studentskih viza i nedovoljan broj mesta za njihov smeštaj u studentskim domovima i dalje su ključne prepreke za povećanje broja stranih studenata na Univerzitetu u Beogradu. Nakon donošenja Strategije internacionalizacije BU, Senat te visokoškolske ustanove na poslednjoj sednici usvojio je akcioni plan, kojim je predviđen niz koraka tokom ove i naredne godine kako bi se bar donekle približili zacrtanom >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << cilj - da 10 odsto upisanih studenata na Beogradski univerzitet budu stranci. Danas ih studira oko 2.000, najviše na poslediplomskim studijama, a polovina tog broja su iz regiona, kaže za Danas Ivanka Popović, prorektorka za nauku BU.

Osim obezbeđivanja studentskih viza i mesta za smeštaj stranih akademaca, među merama u akcionom planu su i ubrzanje nostrifikacije diploma radi nastavka obrazovanja, inoviranje studijskih programa u funkciji internacionalizacije, unapređenje nastave na stranom jeziku, kao i bolja pripremljenost nastavnika za držanje te nastave. Predviđeno je i pokretanje inicijative za dodelu većeg broja stipendije stranim studentima, ulaganje u infrastrukturu i kvalitet nastave, stvaranje zajedničkih studijskih programa sa inostranim univerzitetima... Na pitanje da li je akcioni plan preambiciozan, s obzirom da predviđa i novčana ulaganja, prorektorka Popović odgovara da “možda jeste”, ali da i Univerzitet i partnerske organizacije, pre svega ministarstva, treba da natera da brže rade.

- Moramo da promovišemo internacionalizaciju, a osim toga demografska situacija je takva da nam je neophodno da privučemo više stranih studenata. U ovom trenutku mi smo potencijalno interesantni za studente iz azijskih i afričkih zemalja, odnosno iz nekadašnjeg bloka nesvrstanih. Naravno da je globalna utakmica otvorena i da želimo studente i iz drugih delova sveta, ali nikada nećemo biti kao Velika Britanija ili Amerika, u kojima su trećina studenata stranci. To i nije cilj Beogradskog univerziteta, ali je važno da naši studenti imaju interakciju sa kolegama iz drugih sredina - ističe Popovićeva.

Ona kaže da je Univerzitet više puta pokušao da otvori pitanje uvođenja studentskih viza za strance, što je u svetu uobičajena pojava, ali da dosad nije bilo reakcije ministarstava spoljnih i unutrašnjih poslova. Prorektorka dodaje da postoji interesovanje stranaca za naše studijske programe, a kao još jedno ograničenje navodi i akreditacione kvote. Ipak, ukazuje da Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta stimuliše univerzitete u Srbiji da paralelno sa programima na srpskom predaju dokumentaciju na engleskom i da besplatno akredituju studijske programe na tom jeziku. Popovićeva ukazuje da su neki fakulteti iskoristili tu mogućnost i da je broj akreditovanih programa na engleskom jeziku u porastu. Ona očekuje da će veliki pomak u realizaciji akcionog plana i povećanju mobilnosti doneti učešće Srbije u programu Erazmus plus, naročito u oblasti poslediplomskih studija.

Prednjače studenti iz BiH

Prošle godine na osnovne akademske studije na Beogradskom univerzitetu upisano je oko 700 stranih studenata, od čega je više od polovine iz BiH (359). Sledi Crna Gora (194), Hrvatska (29), SAD i Makedonija (po 10). Među strancima su po dvoje iz Australije, Holandije, Izraela, Laosa, a po jedan iz Iraka, Jordana, Pakistana, Kenije, Jamajke, Nigerije, sa Tajlanda, Šri Lanke... Najviše stranaca studira na Medicinskom fakultetu.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.