Uskoro o pasošima za građane Kosova

Izvor: Blic, Tanjug, 10.Avg.2009, 08:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uskoro o pasošima za građane Kosova

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je juče da Vlada Srbije treba da donese odgovarajuće odluke u vezi sa izdavanjem pasoša za građane Kosova i Metohije, shodno stavu Evropske komisije da u južnoj pokrajini nisu ispunjeni uslovi za viznu liberalizaciju.



„Sa žaljenjem smo primili vest da vizna liberalizacija neće važiti za građane Kosova i Metohije, ali Evropska komisija smatra da na Kosovu ne postoje uslovi da građani >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << putuju bez viza, zato što nije pređena nijedna stvar iz takozvane mape puta ka viznoj liberalizaciji", rekao je Dačić u intervjuu Tanjugu. Kada je reč o viznoj liberalizaciji za pokrajinu, Srbija ništa ne potpisuje, jer to nije pitanje bilo kakvog sporazuma, već je reč, kako je Dačić naglasio, o jednostranoj odluci Evropske komisije.

On je ukazao na činjenicu da, nažalost, već deset godina, teritorija Kosova i Metohije nije pod jurisdikcijom i upravljanjem srpskih državnih organa, samim tim ni MUP-a, što je predviđeno memorandumom koji je EK donela.

Građanima Srbije koji imaju prebivalište na Kosovu pasoši će, po toj odluci, biti izdavani na jednom mestu, i to u koordinacionoj upravi, rekao je on i objasnio da oni imaju pravo na putne isprave, ali će, nažalost, za svoja putovanja u Evropsku uniju morati da imaju i vize.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.