Izvor: B92, 23.Jun.2014, 21:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusi menjaju i "zapadne čipove"
Moskva -- Rusija je razvila sopstveni mikročip za platne kartice, za koji veruje da će pružiti veću bezbednost u odnosu na konkurentske koje koriste Viza i Masterkard.
Kako piše "Komersant", čip je razvijen za Univerzalnu elektronsku karticu Sberbanke, ali ipak još nije vreme za masovnu proizvodnju.
"Potrebno je još godinu i po da stignemo do serijske proizvodnje, ali i kako bi se uspostavila puna infrastruktura", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekli su sagovornici "Komersanta".
Rusi su u poslednje vreme najavljivali udaljavanje od dolara, a bilo je i dosta turbulencija u odnosima sa Vizom i Masterkardom i to sa obe strane, pre svega zbog sankcija izazvanih ukrajinskom krizom, pa je i ovaj potez manje-više očekivan.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev je rekao da je za Rusiju neophodno da koristi sopstvenu tehnologiju u nacionalnom sistemu plaćanja kako bi "garantovao bezbednost podataka i ispunio bezbednosne uslove".
Ipak, Medvedev kaže da će ovaj sistem biti alternativa, a ne zamena za postojeće pružaoce usluga.
"Ne govorimo ovde o borbi sa stranim sistemima plaćanja, jer bi to značilo narušavanje principa konkurencije", rekao je Medvedev.
Kartica bi trebalo da se pojavi sredinom 2015. godine, a kako je najavljeno biće je moguće koristiti širom sveta.
Inače, predsednik Vladimir Putin je u maju potpisao zakon koji predviđa formiranje nacionalnog sistema za plaćanje u kom se navodi i da bi inostrani sistemi morali da plaćaju "bezbednosnu taksu".
Odgovor je brzo stigao iz Vize, koja je navela da nije nemoguće da se u potpunosti povuče iz Rusije.
Rusi razvili najbezbedniji mikročip za kartice
Izvor: Vesti-online.com, 23.Jun.2014
Rusija je razvila sopstveni mikročip za platne kartice, za koji veruje da će pružiti veću bezbednost u odnosu na konkurentske koje koriste Viza i Masterkard...Rusi razvili mikročipove bezbednije od onih koje koriste Viza i Masterkard.. ..Kako piše "Komersant", čip je razvijen za Univerzalnu elektronsku...









