
Izvor: Blic, Beta, 09.Jul.2009, 09:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poseta zbog viza, čeka se kandidatura
Druga polovina jula u Srbiji biće na diplomatskom planu u znaku evropskih integracija. Najavljene posete više evropskih zvaničnika predstavljaju dokaz da obe strane ulažu napore da se već u toku ove godine naprave što duži koraci na putu Srbije ka Evropskoj uniji, a prvi konkretni potez predstavljaće usvajanje preporuka o viznoj liberalizaciji za tri zemlje zapadnog Balkana, koje se očekuje na sastanku Evropske komisije, zakazanog za 14. jul.
Dan pre sastanka, odluku bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Beogradu zvanično mogao da najavi evropski komesar za spoljnu politiku Havijer Solana, iako datum dolaska još nije potvrđen iz njegovog kabineta. Sledeći korak trebalo bi da bude odmrzavanje Prelaznog sporazuma i konačna deblokada sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji Srbija jednostrano primenjuje od 1. januara ove godine. To će, uz pitanje hapšenja i isporučenja bivšeg vojnog lidera bosanskih Srba Ratka Mladića haškom Tribunalu, svakako biti teme razgovora zvaničnika u Beogradu sa šefom holandske diplomatije Maksimom Ferhagenom, koji u Beograd dolazi 21. jula. Ipak, kako za „Blic" navode diplomatski izvori, Srbija ne želi da pravi euforiju od te posete.
I pored svih pritisaka koji se vrše na Holandiju da olabavi poznat stav prema Srbiji, vlada u Hagu i dalje čvrsto stoji na početnim pozicijama, pa se vlasti u Beogradu nadaju da će poseta doprineti otopljavanju bilateralnih odnosa, koji su, iz poznatih razloga, poslednjih meseci izuzetno zategnuti, što bi trebalo da doprinese i boljem razumevanju dve vlade.
Dan kasnije, u Beograd bi trebalo da doputuje evropski komesar za proširenje Oli Ren, a glavne teme takođe bi trebalo da budu odmrzavanje prelaznog sporazuma i SSP, ali i kandidatura Srbije za članstvo u EU. Ren će posetiti i Crnu Goru, a cilj turneje je da se obiđu zemlje koje će dobiti zeleno svetlo za Šengen. Ujedno, Ren, kao i Solana su na kraju mandata i ukidanje viza biće na izvestan način potvrda zalaganja ovog dvojca iz vrha EU.
Diplomatski izvori „Blica" prenose da zemlje EU ohrabruju vlasti u Beogradu da kandidaturu podnesu do kraja godine, kako bi se zemlja što pre sa slepog prebacila na glavni kolosek EU integracija, što je od strateškog značaja za Brisel, koji Srbiju vidi kao ključnu zemlju za stabilnost regiona. Slanju kandidature morao bi da prethodi mig iz Brisela da će zahtev biti prihvaćen.
Kako navode izvori „Blica" iz vrha srpske vlasti, od najavljenih poseta se očekuje i da budu konačna potvrda, u načelu postignutog razumevanja oko Kosova, koje je rezultat četiri izuzetno važna susreta američkih i zvaničnika zemalja EU sa najvišim državnim zvaničnicima Srbije - Borisa Tadića sa potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom i francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem, i šefa diplomatije Vuka Jeremića sa nemačkim i britanskim kolegom Valterom Štajnmajerom i Dejvidom Milibandom.
Iako je zvanično još 2007. godine Brisel poručio da su Kosovo i evropske integracije Srbije dva odvojena procesa, Beograd se do sada suočavao sa brojnim uslovljavanjima oko pitanja KiM. Istovremeno, ništa manja prepreka nije bilo i svojevrsno nepoverenje ključnih zemalja EU da se Srbija neće odreći stava o nepriznavanju odluke o nezavisnosti koje su donele vlasti u Prištini, kao i da je sposobna da bude ključni faktor stabilnosti, pre svega kada su u pitanju Kosovo i Bosna i Hercegovina.
PUT U EVROPU
Uskoro ukidanje viza
Srbija ispunila većinu uslova oko viza, problem izdavanje pasoša za građane Kosova koji neće imati pravo na bezvizni režim. Eventulani nedoastaci Srbije i Crne Gore mor5ajku da isprave do 1. oktobra. Od 1. januara najavljeno ukidanje viza
SSP na ledu
Srbija jednostrano primenjuje SSP od januara 2009. godine. Problme je u činjenici da Holandija insistira na punoj saradnji sa Tribunalom da bi dala saglasnost za odmrzavanje Sporazuma o pridruživanju koji je Srbija potpisala aprila 2008.
Kandidatura još daleko
Čelnici EU nisu dali neki konkretniji mig Srbiji da bi trebalo da podnese kandidaturu. Međutim nezvanično, poslata je poruka vlastima u Srbiji da ukoliko podnese kandidaturu za članstvo do kraja ove godine može da računa na članstvo najkasnije u roku od pet do osam godina, a ukoliko se to uradi u 2010. Srbija može da čeka na članstvo osam do petnaest godina