Izvor: B92, 25.Okt.2012, 12:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kuba ublažava putne restrikcije
Havana -- Kuba će ublažiti putne restrikcije za emigrante koji su ilegalno napustili ovu ostrvsku zemlju, uključujući doktore i istaknute atletičare.
Ova mera usledila je posle odluke kubanskih vlasti početkom meseca da ukinu izlazne vize za odlazak u inostranstvo, što je najnovija u nizu reformi predsednika Raula Kastra u cilju modernizovanja zemlje.
Visoki zvaničnik vlade Omero Akosta izjavio je da će najnovije mere "normalizovati privremeni ulazak" Kubanaca, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji su ilegalno napustili zemlju nakon sporazuma o migraciji sa SAD iz 1994. godine.
One će se odnositi i na doktore i vrhunske atletičare koji su Kubu napustili posle 1990, pod uslovom da je su iz zemlje otišli pre više od osam godina, javila je agencija Frans pres.
Akosta je dodao da se olakšanje putnih restrikcija za emigrante "iz bezbednosnih razloga", neće, međutim, odnositi na Kubance koji su napustili zemlju preko američke pomorske baze u zalivu Gvantanamo.
Kubanski zvaničnik je istakao da vlada "proširuje teren za repatrijaciju" onih koji su otišli iz zemlje sa manje od 16 godina i za one koji traže da se vrate iz humanitarnih razloga.
Havana je prošle sedmice saopštila da građanima od sledeće godine više neće biti potrebne komplikovane dozvole za izlazak iz zemlje, već samo pasoš.
Raul Kastro je dužnost predsednika države preuzeo od svog brata Fidela 2008. godine, i od tada postepeno smanjuje restrikcije u brojnim oblastima politike, poslovanja i društva.
Kuba ima oko 11,2 miliona stanovnika. U inostranstvu živi oko dva miliona Kubanaca, od čega 80 odsto njih na Floridi.
Pogledaj vesti o: Vize




