
Izvor: Politika, 04.Jan.2011, 11:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Delo:Azilanti sa Balkana ljute Nemce
LJUBLJANA - Nemačka je od proleća, nakon uvođenja bezviznog režima za građane Srbije i Makedonije, registrovala više od hiljadu molbi za azil srpskih i makedonskih građana, motivisanoh ekonomskim razlozima, a nedavno ukidanje viza za građane BiH i Albanije bi taj broj mogao da poveća, piše danas slovenački dnevnik Delo. „U prvih jedanaest meseci 2010. godine je u Nemačkoj zatražilo azil 4.218 državljana Srbije i 2.319 državljana Makedonije,” navodi Delo u izveštaju iz Berlina, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i dodaje da je „takvih molbi godinu dana pre bilo samo 581 odnosno 109”.
Prema Delu, koje se poziva na zvanične podatke Nemačke „u poslednjim mesecima prošle godine su srpski i makedonski državljani na prva dva mesta ispred Avganistanaca, Iračana i Iranaca”. „Podnosioci molbi skoro bez izuzetka ne ispunjavaju uslove za azil, jer nisu politički, etnički ili verski progonjeni”, piše Delo i ističe nemačku tvrdnju da su „razlozi za njihovu želju pre svega ekonomsko-socijalni”.
Nemačka, takođe, navodi da mnogi koji doputuju sa turističkim vizama traže azil i iskorišćavju činjenicu da ta država nakon odbijanja zahteva celim porodicama plaća troškove za povratak u matičnu zemlju čime dobijaju značajnu materijalnu korist.
A, mnogi su „u svojoj domovini i meta prevaranata, koji im za novac obećavaju bolji život u Nemačkoj, posao ili barem srazmerno povoljan azil”.
List navodi da je ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joakim Herman navodeći ove primere „zloupotrebe instituta azila” zapretio „ponovnim uvođenjem viza u koliko ne bude kraj takvom ponašanju”.
Slična upozorenja dolaze i iz drugih zemalja Evropske unije (EU) kao što je Belgija, ali Delo ocenjuje da je pretnje o ponovnom uvođenju viza teško ostvariti, jer bi se na evropskom nivou o tome prvo morala postići saglasnost.
Uvodeći bezvizni režim za državljane država na Balkanu, EU je kao uslov postavila da se on odnosi samo na turistička putovanja, a ne u svrhu zapošljavanja ili traženja azila. Sa ovim i drugim ograničenjima su matične države bile dužne da upoznaju svoje građane, kao i da spreče njihovo drugačije ponašanje koje ide na štetu onih, koji uslove EU poštuju, navodi slovenački list.
Beta
objavljeno: 04.01.2011.
Rekordna zaposlenost u Nemačkoj
Izvor: B92, 04.Jan.2011
Berlin -- U Nemačkoj je 2010. radilo 40,4 miliona građana, a to je, kako je saopštio Savezni zavod za statistiku, najveći broj zaposlenih ikada zabeležen u toj zemlji...Istovremeno je drastično opao udeo građana koji rade u industriji, građevinarstvu, poljoprivredi i šumarstvu, u kojima je angažovano...