Brazil i Portugalija u osmini finala

Izvor: Politika, 25.Jun.2010, 19:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brazil i Portugalija u osmini finala

Durban, 25. juna – Okršaj dve reprezentacije koje visoko ciljaju završio se bez pogodaka (0:0). Takvim ishodom su zadovoljni i Brazil, i Portugalija. Brazilcima je to omogućavalo da takmičenje u grupi završe na prvom mestu, što sigurno najvećoj fudbalskoj sili, godi, a Portugalcima da i formalno dobiju vizu za osminu finala.

Kad tako stoje stvari, onda se oprezna igra podrazumeva. Razume se, lepo je pobediti takvog suparnika, ali pošto pobeda sem prestiža ništa >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << ne donosi bolji je vrabac u ruci od goluba na grani.

Najbolju šansu na utakmici imala je Portugalija u 59. minutu, a to joj je omogućio – brazilski kapiten. Kristijano Ronaldo je pokušao solo prodorom nešto da učini, ali nije ispalo kako je hteo.

Lusio, u neuobičajenoj poziciji za odbrambenog igrača (sa spoljne strane u odnosu na protivnika) kao da je pobrkao strane sveta, pa je u padu loptu poslao pred svoj gol – idealno za protivnika.

Na nju je natrčao Meireles, ali nije imao poverenje u svoju levu nogu. Zbog toga je pokušao desnom i time praktično vratio Brazilcima Lusiov poklon. Lopta je pored Žulija Sezara pogodila spoljni deo mreže.

Brazilci su igrali bez Kake, isključenog na prošloj utakmici s Obalom Slonovače i da li što za njega nemaju dostojnu zamenu, da li iz nekog drugog razloga, nisu zadavali mnogo problema portugalskom golmanu.

Jedan jedini put Eduardo je morao da se izduži u 88. minutu zbog – svog saigrača. I ovde je, razume se, saigrač nenamerno zadao problem golmanu. Brazilac Ramires je pucao, lopta je zakačila nekog iz portugalske odbrane i dobila neočekivanu putanju. Portugalski golman je bio oprezan, bacio se unazad i krajnjim naporom izbacio loptu.

Bilo je to premalo u odnosu na ono što se očekivalo od takvih ekipa i takvih asova. Zbog toga su se pred kraj utakmice čuli i zvižduci iz gledališta. Ali, da je pobeda bila neophodna bilo kome od suparnika sigurno bi njihov dvoboj bio kudikamo žustriji i zanimljiviji za gledanje.

Stadion: Mozes Mabida. Gledalaca: 62.712. Sudija: Arčundija (Meksiko). Žuti kartoni: Žuan, Melo, Luis Fabijano (Brazil), Pepe, Koentrao, Duda i Tijago (Portugalija).

BRAZILŽulio Sezar – Maikon, Lusio, Žuan, Dani Alves, Bastos – Melo (od 43. Žozue), Žilberto Silva, Baptista (od 80. Ramires) – Luis Fabijano (od 82. Grafite), Nilmar. Selektor: Dunga.

PORTUGALIJA

Eduardo – Alves, Karvaljo, Pepe (od 64. Mendes), Kosta, Koentrao – Duda, Dani, Meireles (od 82. Velozo), Tijago – Kristijano Ronaldo. Selektor: Keiroz.

----------------------------------------------

Meč bez žutih kartona

Nelspruit, 25. juna – Utakmica u kojoj niti je Obala Slonovače imala šta da dobije, niti je Severna Koreja imala šta da izgubi protekla je bez ijednog kartona. To dovoljno govori kakav je značaj imao ovaj meč završen pobedom Afrikanaca s 3:0 (2:0).

Pobednik je vrlo rano odlučen, jer je već u 20. minutu Obala Slonovače stekla dva gola prednosti. Prvi je u 14. minutu postigao Jaja Ture silovitim udarcem, a drugi, šest minuta kasnije, Romarik koji je posle Drogbinog šuta u prečku glavom ubacio loptu u mrežu. Konačan rezultat je postavio Kalu u pred kraj utakmice pošto je odlično reagovao na centaršut.

Severna Koreja je, posle poraza od Brazila sa samo 2:1, izgleda previsoko uzletela, pa je doživela slom od Portugalije (7:0) i više nije predstavljala ozbiljnog protivnika. Obala Slonovače nije našla način da pobedi Portugaliju, da obori Brazil je još nejaka, pa joj iz Južne Afrike odlazi s ovom pobedom za utehu.

Stadion: Mbombela. Gledalaca: 34.634. Sudija: Undijano (Španija). 1:0 Jaja Ture (14), 2:0 Romarik (20), 3:0 Kalu (82).

OBALA SLONOVAČE: Bubakar – Boka, Kolo Ture, Ebue – Zokora, Tiote, Romarik (od 78. Dumbija), Jaja Ture – Žervinjo (od 64. Kalu), Drogba, Keita (od 64. Dindan). Selektor: Erikson (Švedska).

SEVERNA KOREJA: Ri Mjon-Guk – Ča Džong-Hjok, Ri Džun-Il, Ri Kvang-Čon, Pak Čol-Džin – Pak Nam-Čol, Dži Jun-Nam, Mun In-Guk (od 67. Čoe Kum-Čol), An Jong-Hak – Džong Tae-Se, Hong Jong-Džo. Selektor: Kim Džong-Hun.

--------------------------------

Tabela G grupe

Brazil

3

2

1

0

5:2

7

Portugalija

3

1

2

0

7:0

5

O. Slonovače

3

1

1

1

4:3

4

S. Koreja

3

0

0

3

1:12

0

objavljeno: 26/06/2010

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.