
Izvor: RTS, 21.Nov.2019, 10:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zbog prištinskih taksi Srbija izgubila skoro 400 miliona evran
Pre uvođenja prištinskih taksa, izvoz iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju iznosio je na godišnjem nivou 445 miliona evra. Srbija je za godinu dana izgubila 395,7 miliona evra, odnosno u tolikoj vrednosti je manje robe isporučeno na Kosovo i Metohiju u odnosu na prethodne godine, rekao je ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Rasim Ljajić.
Danas je tačno godinu dana, od kako su prištinske privremene institucije uvele taksu od 100 odsto na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Tadašnji premijer Ramuš Haradinaj rekao je da su to ekonomske sankcije Prištine, kao odgovor na to što Kosovo nije primljeno u Interpol, ali i na seriju povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova.
Vrednost godišnjeg izvoza iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju do pre godinu dana bio je oko 450 miliona evra.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je Srbija za godinu dana izgubila 395,7 miliona evra, odnosno u tolikoj vrednosti je manje robe isporučeno na Kosovo i Metohiju u odnosu na prethodne godine.
"Pedeset miliona koji su izvezeni, a tu je uključeno 10,5 miliona eklektrične energije, zatim 12,5 miliona robe koja je izvezena u decembru prošle godine kada za međunarodne brendove nije važila taksa od 100 odsto. To je 23 miliona, znači da je 27 miliona evra plasirano na Kosovo što je minimalno u odnosu na 440 miliona", rekao je Ljajić gostujući u Dnevniku RTS-a.
Prema njegovim rečima, mi smo uvezli više robe sa Kosova, 29 miliona evra robe je kupljeno, ali je to za 910 hiljada evra manje nego u periodu pre uvođenja taksi.
Najveće gubitke pretrpeli su NIS, koji je imao izvoz od 50,9 miliona evra, zatim Železara iz Smedereva, kao i kompanije iz prehrambene industrije.
"Nemamo više dole ni 'Bambija', ni 'Dijamanta', 'Viktorije', 'Sunoka'...", naveo je ministar.
Kaže da su osim naših, i kosovski proizvođači gubitnici koji su pronašli alternativna tržišta, ali sa većom cenom.
Prema njegovim rečima zemlje iz okruženja - Grčka, Mađarska, Bugarska, Slovenija i Hrvatska duplirale su svoj izvoz na Kosovo, dok je Makedonija povećala izvoz za 50 odsto.
"Oni su uvoz pića kompenzovali iz Austrije i Makedonije, uvoz benzina iz Makedonije, Grčke i Albanije, šećera iz Francuske i Poljske, ali cenu plaćaju njihovi potrošači jer su te cene veće u odnosu na srpske proizvode", naveo Ljajić.
Sada i kad bi taksa bila ukinuta, teško bi bilo ponovo plasirati robu na tržište Kosova i Metohije.
"Ekonomska šteta jeste ogromna, ali dugoročn efekti ovih taksi biće veliki, jer pored kampanje koja se vodi biće teško ponovo plasirati robu na tržište KiM", rekao je Ljajić.
Ljajić: Zbog taksi Prištine Srbija izgubila skoro 400 miliona evra
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Nov.2019
Srbija je za godinu dana, od 21. novembra 2018, zbog taksi od 100 odsto koje je uvela Priština, izgubila 395,7 miliona evra, odnosno u tolikoj vrednosti je manje robe isporučeno na Kosovo i Metohiju u odnosu na prethodne godine, izjavio je danas ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije Rasim...