
Izvor: B92, 08.Avg.2016, 09:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zašto se samo Skoplje našlo na udaru velikog nevremena?
Vetar, gromovi i 93 litra kiše po kvadratnom metru u samo nekoliko sati, koliko je palo u Skoplju, ekstremna je pojava koja je teško predvidiva.
Ciklon je prošao naš region i nema opasnosti od novih nepogoda u Srbiji, rekao je za RTS meteorolog Nedeljko Todorović.
"Taj oblak se sporo premeštao pa je pala velika količina padavina i to na jedno mesto u pojasu od pet do 10 kilometara", rekao je Todorović.
Prognoza ekstremnih pojava je izuzetno teška i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << iako su naši meteorolozi stavili narandžasti meteoalarm za jug Srbije, to nije garancija za donju granicu padavina.
Pored meteoroloških uslova, dodatne probleme pri ovakvim nepogodama stavaraju neočišćeni kanali i ispusti, ali i konfiguracija terena.
"Skoplje je u kotlini, a okolo su planine i voda traži put da prođe. Usput pokupi kamenje, granje i poneki automobil, tako da konfiguracija terena može u velikoj meri da diktira posledice nepogode", rekao je Todorović.
Ovakvih ekstremnih nepogoda u našem regionu uvek ima, u zimskim mesecima to je obično Italija i druge mediteranske zemlje, dok se u letnjim mesecima to više prenosi u kopno.
Primeri nepogoda nalik onoj viđenoj u Skoplju ne tako davno viđeni su i u Krupnju i Kladovu.
Todorović objašnjava da se oblaci obično brzo kreću i brzo se napune. U slučaju Skoplja oblak je bio jako spor i izručio je svu količinu vode na relativno malom prostoru.
Ciklon je otišao tako da ne treba očekivati u Srbiji neke veće padavine i nepogode u narednim danima, zaključio je Todorović.