
Izvor: RTS, 03.Jul.2009, 23:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žarko Laušević uhapšen u Americi
Glumac Žarko Laušević uhapšen u Americi zbog boravka bez vize, saopštilo je Ministarstvo pravde Srbije. Zbog neizdržavanja kazne za ubistvo, za Lauševićem je 2002. godine raspisana međunarodna poternica.
Zbog boravka u Sjedinjenim Američkim Državama bez vize, glumac Žarko Laušević je uhapšen, saopštilo je Ministarstvo pravde Srbije.
Ministarstvo pravde obavešteno je od nadležnih organa Amerike da je Žarko Laušević lišen slobode juče >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << od strane Biroa za emigraciju i carine i to zbog boravka u SAD bez emigrantske vize, navodi se u saopštenju.
Kako je navedeno u dopisu upućenom Ministarstvu pravde, emigracione vlasti SAD razmatraju mogućnost deportacije Lauševića iz SAD-a.
Za Žarkom Lauševićem je raspisana međunarodna poternica 2002. godine na zahtev Trećeg opštinskog suda u Beogradu, koji je izdao naredbu za izdavanje poternice radi izvršenja kazne zatvora u trajanju od 13 godina.
Poznati glumac je osuđen presudom Vrhovnog suda Crne Gore 22. marta 2001. godine zbog ubistva.
Ministarstvo pravde navodi da će, ukoliko Laušević bude deportovan u Srbiju, biti uhapšen na osnovu navedene naredbe Trećeg opštinskog suda u Beogradu i upućen na izvršenje izrečene kazne.
Laušević je 31. jula 1993. godine u kafiću "Epl" u Podgorici ubio Dragora Pejovića i Radovana Vučinića čime je, prema oceni sudskog veća Višeg suda u Podgorici, prekoračio granice nužne odbrane.
Poznati glumac prvobitno je bio osuđen na 13 godina zatvora, ali su njegovi branioci tražili obnovu postupka zbog "manjkavosti u dokaznom postupku".
U novom postupku, februara 1998. godine, Laušević je osuđen na četiri godine zatvora. Pošto je to vreme proveo u pritvoru, pušten je na slobodu.
Crnogorski Vrhovni sud poništio je presudu Višeg suda u Podgorici i naredio novo suđenje nakon žalbe i tužioca i odbrane, uz obrazloženje da su počinjene "bitne povrede odredaba krivičnog postupka".
Viši sud je u oktobru 1999. godine ponovo izrekao kaznu od četiri godine zatvora, ali je marta 2001. Vrhovni sud preinačio presudu sa četiri na 13 godina zatvora.