
Izvor: N1 televizija, 06.Okt.2018, 12:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić: Albanija zbog politike odbila ponudu Telekoma Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je čuo da je Telekom Srbija dostavio najbolju ponudu za kupovinu albanskog Telekoma ali da je ponuda odbijena jer Tirana iz političkih razloga nije dozvolila srpskoj kompaniji da kupi to preduzeće.
On je u Sremskoj Mitrovici, gde je prisustvovao otvaranju novog postrojenja italijanske kompanije "Labor Srb" rekao da će u vezi tog slučaja sačekati zvanične podatke.
"Čuo sam od predstavnika Telekoma Srbija >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << da smo dali najbolju ponudu ali da je ministar telekomunikacija Albanije rekao da Srbija ne može da kupi albanski Telekom. Valjda je hteo da kaže naš novac ne vredi. Ne želim u to potpuno da poverujem, ali sačekaću izveštaj", kazao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara.
On je kazao da takvih ograničenja u Srbiji nema.
"Kako za kapital možete da govorite ovo je srpski a ovo mađarski ili albanski novac. To je u Srbiji nemoguće, ko hoće da stvara ozbiljnu investicionu klimu ne može tako da se ponaša", kazao je predsednik Srbije.
Albanski mediji preneli su ranije da je Telekom Srbije ponudio 60 miliona evra za kupovinu Telekoma Albanije, što se smatra najpovoljnijom ponudom.
Osim Telekoma Srbije, u konkurenciji su bile i dve bugarske kompanije, Vivacom, u vlasništvu Spasa Ruseva i Globul Telekom.
Telekom Albanija je drugi po veličini operater u Albaniji, a u vlasništvu je Dojče Telekoma.
Upozorenje Junkera "možda preterano"
Predsednik Srbije izjavio je i da je upozorenje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da postoji opasnost od rata na Balkanu ako EU ne učini ništa za prijem zemalja tog regiona, "možda preterano", ali je i dodao da ne bi isključio tu mogućnost "ako bi bili prepušteni sami sebi".
Odgovarajući na pitanja novinara u Sremskoj Mitrovici, gde je prisustvovao otvaranju novog postrojenja italijanske kompanije "Labor Srb", Vučić je rekao da je uloga Srbije da čuva mir u regionu i da će zato preći "preko mnogih provokacija".
Predsednik EK upozorio je da postoji opasnost od rata na Balkanu ako EU ne učini ništa za prijem zemalja tog regiona.
"Ako Balkanu uskratimo EU perspektivu možemo da imamo ono što je već bilo 90-ih godina, pre ili kasnije", rekao je Junker.
Predsednik Evropske komisije priznao je da je još dug put do evropske integracije tih zemalja i da je učinjen nedovoljan napredak u regionu koji bi omogućio integraciju pre 2025. godine.
Junker je rekao da "EU treba na intenzivan način da se bavi Balkanom" i da ne dozvoli "rađanje ideje" da EU nije ozbiljna u pogledu perspektive pristupanja.
Dodao je da neke zemlje članice EU, ne navodeći koje, ne kriju odbojnost prema prijemu tih zemalja.
"Teren je još plodan" za nove ratne sukobe u regionu, ocenio je Junker insistirajući da pogranični sukobi moraju da budu rešeni pre prijema, kako se u EU ne bi "uvezla nestabilnost sa Balkana".
O izborima u BiH
Vučić je izjavio da se nada da će izbori u Bosni i Hercegovini proteći bez sukoba među Srbima.
"Sve drugo bi za Srbe bilo katastrofa", kazao je kratko Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Sremskoj Mitrovici gde je otvoren drugi pogon italijanske fabrike "Labor Srb".
U BiH je u 7 sati počela izborna tišina pred opšte izbore za Predsedništvo BiH, Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH, predsednika i potpredsednike Republike Srpske, Narodnu skupštinu RS-a i skupštine kantona u Federaciji BiH.
Građani BiH biraju izmedju 7.498 kandidata 518 nosilaca mandata, što je gotovo 15 puta više kandidata nego mandata koji se biraju.
Vučić o Junkerovom upozorenju: Ne bih isključio opasnost od rata ako bi Balkan bio ...
Izvor: Beta, 06.Okt.2018
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je upozorenje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da postoji opasnost od rata na Balkanu ako EU ne učini ništa za prijem zemalja tog regiona "možda preterana", ali je i dodao da ne bi isključio tu mogućnost "ako bi bili prepušteni...