
Izvor: RTS, 19.Mar.2013, 20:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uoči dijaloga u Briselu
Pregovorima o formiranju i nadležnostima zajednice srpskih opština na Kosmetu u sredu u Briselu počinje sedma runda dijaloga Beograda i Prištine. Vreme između dve runde dijaloga obeležila intezivnija komunikacija državnog vrha sa Briselom, ali i različite procene predsednika i premijera. Međutim, imaju jedinstvenu poruka, Srbija više neće da popušta.
U Briselu se u sredu nastavlja dijalog Begrada i Prištine, pregovorima o formiranju i nadležnostima zajednice srpskih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << opština na Kosovu i Metohiji.
Sedmi susret dvojice premijera označavan je kao presudan za ishod dijaloga, a vodi se pod pritiskom i velikim očekivanjima i jedne i druge strane - Beograda da dobije datum za početak pregovora o prsitupanju Evropskoj uniji i Prištine da dođe do Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i vizne liberalizacije.
Vreme između dve runde dijaloga obeležila je do sada najintezivnija komunikacija državnog vrha sa Briselom, ali i optimizam Tomislava Nikolića koji veruje da je dogovor sa Prištinom moguć i skepticizam Ivice Dačića da pregovori mogu da propadnu. Međutim, imaju jedinstvenu poruka da Srbija više neće da popušta.
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je da je u ovom trenutku važno da svi znamo da je Srbija učinila apsolutno sve što je politički i ljudski moguće da dođe do kompromisa u razgovorima sa Prištinom.
"Odgovornost za uspeh ili neuspeh dijaloga, osim na Prištini, trenutno leži i na zemljama koje imaju poluge uticaja na nju i mogućnost da je poguraju ka kompromisu", naveo je Đurić.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić rekao je da je u ovom trenutku veoma važno da tim "hodom po tankom ledu dođemo do makar nekog preliminarnog dogovora, ako ne možemo da se o svemu dogovrimo".
Posle sastanka odbornika četiri srpske opštine sa severa Kosmeta zaključeno je i upozorno da rešenja postignuta u Briselu moraju uzeti u obzir interese i volju kosmetskih Srba ili će se samoorganizovati i osnovati sopstvenu skuštinu severnog Kosova.
"Niko nema pravo da nas gura u nezavisnu državu Kosovo. Čini mi se da se scenario iz hrvatske prebacuje na kosovo, nismo mi srpska zajednica, mi smo građani Republike Srbije i srpski narod na Kosmetu", rekao je načelnik okruga Radenko Nedeljković.
Prištini koja od Brisela očekuje nagradu, stiže ohrabrenje od evropskog komesara za proširenje Štefana Filea.
"Mogući dogovor u Briselu i njegova primena na terenu trebalo bi da trasiraju put za pozitivne zaključke na zasedanju Evropskog saveta u junu oko pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Kosova", rekao je File.
Tači: Sporazum moguć sutra
Istovremeno u Rimu kosovski premijer vodi živu diplomatsku aktivnost. Kako njegov kabinet saopštava, na audijenciji kod novog pape Tači je zatražio da Vatikan prizna nezavisnost Kosova.
Posle susreta sa američkim potredsednikom Džozefom Bajdenom izjavio je da je sporazum moguć već sutra, ako Srbija odustane od stvaranja Republike Srpske na Kosovu.
U sredu u Briselu Tači će srpskom premijeru morati da odgovori na za Beograd ključno pitanje - ko će da bira i kontroliše sudije i komandire policije u srpskim opštinama na Kosovu.
Simić je rekao da prema prištinskoj interpretaciji Ahtisarijevog plana Srbi u ovih šest opština na jugu imaju pravo da predlažu, savetodavno pravo i do sada se to i potvrđivalo, ali u Prištini.
"Ovim bi se želelo da se ta vlast prenese direktno na organe zajednice srpskih opština, koje ih, znači, ne bi samo predlagale nego bi ih imenovale", rekao je Simić.
Uoči sedme runde dijaloga, Srbima u južnoj pokrajini stigla je još jednom poruka iz Beograda da Srbija neće odustati od Rezolucije o Kosovu i da će, o čemu god budu pregovarali, jednako brinuti o interesima svih Srba i severno i južno od Ibra.