Stipendija u inostranstvu za lagodan život

Izvor: Mondo, 30.Sep.2014, 12:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stipendija u inostranstvu za lagodan život

Studenti novosadskog Univerziteta mogu studirati van zemlje uz mesečnu stipendiju od 1.000 evra.

Foto: Guliver/Getty images/Thinkstock. Mape su, izgleda, izašle iz mode ;)

Univerzitet u Novom Sadu (UNS) sarađuje sa 30-tak univerziteta širom EU, u sklopu aktuelnih Erasmus Mundus mreža. Tako studenti mogu studirati van zemlje uz mesečnu stipendiju od 1.000 evra, pišu "24 Sata".

Erasmus Mundus trenutno čine tri mreže, "Sunbeam", "Sigma Agile" i >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << "Euroweb +", koje će uskoro raspisati konkurse za jednosmestralno, dvosemestralno ili celokupno studiranje.

UNS ima kvotu za studiranje na svim nivoima razmene, pa se mogu prijaviti studenti osnovnih, master, doktorskih i postdoktorskih studija.

Ivana Vujkov, šefica Kancelarije za međunarodnu saradnju UNS-a, kaže da je stipendija od 1.000 evra za osnovne i master studije, dovoljna da pokrije troškove smeštaja, hrane i džeparca.

"Plaćeni su im i putni troškovi, kao i zdravstveno osiguranje. Od studenta se traži da sam i uz pomoć svojih profesora, prouči i utvrdi koje će predmete slušati, a koji će mu biti priznati, na osnovu tzv. "ugovora o učenju", kada se vrati. Zato je važno da obrati pažnju na sličnost sa programima koji studira na matičnom fakultetu", kaže Vujkov.

Za prijavu su obično potrebna dva pisma preporuke, biografija u EU formatu, motivaciono pismo, transkript ocena, fotokopija pasoša, onlajn prijava i dokaz o poznavanju engleskog jezika.

Obično je dovoljan dokaz redovno položen ispit iz engleskog. Ukoliko želi da dobije stipendiju za kompletne studije potrebno je i da ima položen "TOEFL" o znanju engleskog jezika.

Takođe, svaki zvanični dokument na srpskom jeziku sudski tumač mora prevesti na engleski jezik, ali taj trošak obično nije viši od 50 evra", kaže Vujkov.

Srđan Poletanović je studirao elektrotehniku u Lundu u Švedskoj. Kaže da je tamo ambijent prilagođen studentima.

"Imao sam više elana da učim. Kompanije organizuju promocije za studente, a njihovi predstavnici često dolaze kao predavači", kaže Poletanović.

U Vroclav u Poljsku, na "Computer studies", sa FTN-a otišla je Svjetlana Đajić.

"Tamo većina predmeta ima projekte, studenti sve rade sami, a profesori daju smernice u literaturi. Ipak, ponekad je potrebno da ti neko laički objasni da bi shvatio o čemu se radi", kaže Svjetlana za "24 Sata", kojoj je stipendija pored svih troškova života omogućila i da putuje po Evropi.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.