
Izvor: Press, 03.Nov.2010, 23:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbiji ne prete jači zemljotresi
Stručnjaci Seizmološkog zavoda procenjuju da se u narednih desetak godina neće dogoditi potresi jači od pet stepeni Rihterove skale
Zemljotres, koji je u noći između utorka i srede pogodio okolinu Kraljeva, po svojoj jačini od 5,4 stepena Rihterove skale spada u potrese umerenog intenziteta, ali je ipak jedan od najjačih u Srbiji u proteklih desetak godina, kažu seizmolozi. Istovremeno, direktorka Seizmološkog zavoda Srbije Slavica >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << Radovanović navodi za Press da se potresi ove jačine ne očekuju u našoj zemlji u narednih desetak godina.Kraljevo je juče posle glavnog potresa pogodilo nekoliko desetina naknadnih manjih zemljotresa, jačine od 2,8 do 3,2 stepena po Rihteru. Seizmolozi očekuju da će do smirivanja ovog trusnog područja ono biti pogođeno sa još nekoliko stotina potresa.
Smirivanje tla mesecima
- U nekom kratkom vremenskom periodu od mesec do godinu dana oko Kraljeva ne očekujemo jači potres od ovoga. U drugim zonama Srbije možemo očekivati slične zemljotrese, ali slabijeg intenziteta.
Sa ovim zemljotresom smo za jedan određeni period praktično završili sa potresima jačine veće od pet stepeni Rihterove skale. S druge strane, s obzirom na to da se Kraljevo nalazi između Kopaonika, gde je proces smirivanja tla trajao nekoliko godina, i Mionice, gde se ono završilo za nekoliko meseci, smirivanje tla u Kraljevu će takođe potrajati nekoliko meseci - rekla je Radovanovićeva.
Prema njenim rečima, neka vrsta pripreme za jučerašnji zemljotres počela je još 1987. godine, kada je okolinu Kraljeva pogodio zemljotres jačine 4,7 stepeni Rihterove skale. Niko naravno nije mogao da predvidi da će se najjači potres dogoditi baš u noći između utorka i srede.
- Kraljevo je i 1999. godine pogodio zemljotres od 4,5 stepeni Rihterove skale. Kada pogledamo seizmičku kartu poslednjih nekoliko godina, vidi se da u tom prostoru postoji jedna seizmička aktivnost, za koju je bilo jasno da će se u jednom trenutku pretvoriti u neki zemljotres - objašnjava Radovanovićeva.
Prostor bivše Jugoslavije, a zatim i Srbije, od 1850. godine do danas pogodilo je 13.000 zemljotresa, dok se u poslednjih godinu dana srpsko tle treslo 1.800 puta. Zemljotresi u Srbiji najčešće pogađaju centralni deo zemlje.
- U tom delu se realizuju svi pritisci koji se prenose preko dinarida. To znači da je prostor od Kraljeva do Lazarevca, i od Svilajnca do Valjeva, seizmički najaktivniji. Sa svakim takvim zemljotresom, taj deo Srbije se smanjuje za jedan centimetar, što znači da za milion godina nećemo imati dolinu Morave već dva planinska venca - rekla je Radovanovićeva.
Najtrusnija područja
Najjači zemljotres u Srbiji dogodio se 1922. u Lazarevcu i iznosio je 5,9 stepeni po Rihteru. Pre 12 godina u Mionici se dogodio potres od 5,7 stepeni Rihterove skale.
Zamenik direktora Seizmološkog zavoda Srbije Branko Dragičević objasnio je da su najtrusnija područja ona na kojima se prikuplja najveća količina seizmičke energije.
- To su upravo mesta na kojima su se dešavali najjači zemljotresi i gde se oni očekuju - Homoljske planine, Maljen, Kopaonik, Trstenik, Lazarevac, Rudnik, Gnjilane... - navodi Dragićević.
Pogledaj vesti o: Zemljotres u Kraljevu